Tantermen kívüli digitális munkarend
Az oktatás szereplőinek rutinja a tanév egyéb eseményeire is hatással volt . Most már nem minden verseny és rendezvény maradt el , amit lehetett , megtartottak online formában , videokonferenciaként . Ennek megfelelően például a pedagógusminősítések is online zajlottak .
A második hullám december 6-án tetőzött , aznap 6697 új koronavírusos beteget találtak Magyarországon . De szinte még véget sem ért a második , a tél folyamán máris kezdetét vette a harmadik hullám , amelyet a sokkal fertőzőképesebb brit mutáns okozott . Ennek következtében március 8-tól a 7 . és 8 . évfolyamosaink is otthon maradtak , újra online folyt a munka . Egy év telt el azóta , hogy a járvány Magyarországon is felütötte a fejét , és ismét üresen állt a Széchenyi épülete .
A harmadik hullám március 26-án tombolt a legvadabbul , 11365-ös napi esetszámmal . A kórházakban ezrek küzdöttek lélegeztetőgépre kötve , a napi halálozások száma tartósan 200-300 körül volt .
Bennünk pedig ott munkált – mindezen szörnyűségeken túl – a bizonytalanság . Mert közeledett a május , a szerenád , a ballagás , az érettségi vizsgák ... csupa olyan eseménye a tanévnek , amely tavaly a járvány miatt elmaradt ...
Ezt a bizonytalanságot az egész országban lehetett érezni , és a sajtó erre szokás szerint ráerősített . Vírusszakértők , politikusok , orvosok , oktatási szakemberek , pedagógus-szakszervezetek képviselői adtak szinte naponta egymással tökéletesen ellentétes nyilatkozatokat arról , hogy az iskolákat kinyitni szabad-e vagy nem , és ha igen , mikor , és ha nem , miért nem ... A következőkben egy kis ízelítő olvasható ebből a közhangulatból . Április elején , a húsvéti szünet alatt a pedagógusok nagy része megkapta az első oltását , az amerikai Pfizer-BioNTech vakcinájával , amelynek a technológiája nagy büszkeségünkre a magyar Karikó Katalin nevéhez kapcsolódik . És ez az oltás megvéd majd bennünket hat hónapig . Más nyilatkozók szerint pedig egy évig . Vagy tovább is , ki tudja ... kevés még az adat .
Április 9-én bejelentették , hogy 10 nap múlva , április 19-én térnek vissza az iskolába az általános iskolások , így a mi 7-8 . osztályosaink is ( a 9-11 . -esek pedig majd május 10-én ). Természetesen azonnal megjelentek a sajtóban vélemények , hogy ez így biztonságos lesz , hiszen addigra már két héttel az első vakcina beadása után leszünk , így kialakul a szervezetünkben egy minimális védettség a betegséggel szemben . Más sajtóvélemények azonban azt emelték ki , hogy a gyerekek szempontjából nem biztonságos a visszatérés , hiszen ők is megfertőződhetnek , valamint mi lesz azokkal a tanárokkal , akik nem akarták beoltatni magukat ... Szintén ezen a napon tették közzé azt a döntést is , hogy a tavalyi évhez hasonlóan ismét csak írásbeli érettségi vizsgákat fognak tartani .
Április 15-én jött aztán az újabb bejelentés , hogy csak az óvodások és az általános iskola alsó tagozatos tanulói térnek vissza az óvodába / iskolapadba április 19-én , a felsősök és a
Tantermen kívüli digitális munkarend
A végzős osztályok osztályfőnökei indítják útjukra a papírrepülőkkel jelképezett diákokat a ballagási kisfilm képkockáján
középiskolások továbbra is maradnak távoktatásban . A kisgyermekes szülők egy része örült ennek , hiszen ezáltal visszatérhettek ők is a munkába , más részük pedig aggodalmának adott hangot , hogy nem túl korai-e ez a lépés .
A mi tanulóink tehát továbbra is otthonról követték az oktatást . Hogy az elzártság , a közösség hiánya , az iskolai szocializációban keletkezett hiátus , valamint az egész napos számítógép feletti görnyedés milyen hatással volt az érintett diákságra , vagy ahogyan nevezik : a „ COVID-generációra ”, az komoly pszichológiai és szociológiai vizsgálatoknak fogja a tárgyát képezni . De azt tanárként mindenképpen éreztük , hogy a tanulók között egyre többen elfáradtak , fásulttá , demotiváltá váltak . Egyre több diákot nem tudtunk a digitális eszközeinkkel elérni , akik nem „ élnek együtt ” az óráinkkal , akik úgymond „ elvesztek az online térben ”.
A ballagásunk ismét online volt , Juhászné Sebestyén Andrea tanárnő rendezésében forgatott a Sopron TV stábja „ Szállj ! Próbáld ! Erős vagy már !” címmel egy könnyekig megható búcsúfilmet a végzősökhöz . Az érettségi vizsga szervezésének pedig – sajnos – már rutinosan kezdtünk neki a tavalyi tapasztalatok birtokában : távolságtartás , maszk , gumikesztyű , fertőtlenítés ...
A távoktatás végül május 10-én ért véget , amikor egyszerre tért vissza a 7-8 . és a 9-11 . évfolyam , így újra élettel telt meg az öreg iskolaépület . Sokan aggódtak , hogy ettől újra fel fog lángolni a járvány , de szerencsére nem így történt .
74 |
Soproni Széchenyi István Gimnázium |
Soproni Széchenyi István Gimnázium |
75 |