SZIG évkönyv 2019-2020, 2020-2021 | Page 32

A 2020 / 2021-es tanév krónikája a döntő előtti héten postán kaptuk meg . A 36 csapat részére a rengeteg önkéntes orvostanhallgató igazán gördülékeny döntőt szervezett és vezényelt le a Zoom Meetings alkalmazás segítségével . Két napon keresztül ( március 27-28 .) folyt a verseny , 17 állomáson vártak minket a különböző kreatív feladatok , többek között diagnosztizálás , laboreredmény értelmezése , szituációs helyzetek megoldása …
A verseny végeztével színvonalas eredményhirdetésen vehettünk részt , és a versenyt országos 8 . hellyel zártuk . Értékes nyereményekkel és rengeteg tapasztalattal , élménnyel lettünk gazdagabbak . Felkészítő tanárainknak : Kocsis Attiláné tanárnőnek , Mácsadi László és Matusik Mátyás tanár uraknak köszönjük a sok segítséget és biztatást !
Fandák Ajándék ( 10 . C )
Informatikai munkálatok az iskolabezárás alatt
Március 8-tól kezdve a 7-8 . évfolyamosok is távoktatásban vettek részt , az iskola 2020 márciusa után most ismét teljesen kiürült . Ezt az időt szerencsére ki tudtuk használni arra , hogy kisebb informatikai munkálatokat végezzünk március-áprilisban Tóth Ernő rendszergazda és Gyulai János karbantartó közreműködésével :
013 ., 110 ., 212 . termekben mennyezeti állványra szerelt projektort állítottak be , amely falra vetíti képét . A 010 . terem rossz projektorát egy jobb állapotúra cserélték . A 206-os tanterembe pedig egy korszerű , érintőképernyős digitális panelt állítottak be .
Tóth Ernő , aki a 2019 / 2020-as tanévben még délelőtti portás volt , a 2020 / 2021-es tanévtől kezdődően rendszergazdai és oktatástechnikusi feladatokat lát el . Az ügyes mesterember itt épp kábelcsatornát szerel a 212-es tanterem plafonra rögzített projektorához .
2021 . ÁPRILIS
A 2020 / 2021-es tanév krónikája
Április hónapban – távoktatás lévén mindegyik évfolyamunkon – nem zajlott említésre érdemes esemény iskolánkban , amit pedig a tanév elején elterveztünk , az mind elmaradt . Április 22-én volt a Föld napja , ebből az alkalomból Simon György tanár úr írta le a témával kapcsolatos gondolatait .
Gondolatok a Föld napja apropóján
Ma van a Föld napja . Magyarországon 31 ., világszinten 51 . alkalommal emlékezünk meg arról , hogy az emberiségnek a fenntartható fejlődés útjára kellene lépnie , hogy fontos lenne a biodiverzitás megőrzése , hogy gyűjtsük szelektíven a hulladékot , hogy túlnépesedtünk , hogy túlterjeszkedtünk , hogy túlfogyasztunk , hogy szennyezzük a földet , vizet , levegőt , hogy mikroműanyagokat találunk mélytengeri árkokban és a magaslégkörben is , s persze a vízbázisainkban is , stb , stb , stb …
Nem folytatom . Minden évben elmondjuk , mint valami mantrát és valljuk meg , világszinten nem sok minden változik ( legalábbis pozitív irányban nem ). Az idei Föld napja különleges ? A pandémia miatt , a megváltozott életünk miatt ?
Mi emberek ( ha úgy tetszik az emberiség ) döntően ott hibázunk , hogy hajlamosak vagyunk környezetünket , és persze minden mást is – egyéni és társadalmi szinten is – a saját látószögünkből vizsgálni , értelmezni . Pedig van másik ( sokmillió ) látószög . Ilyen például a bolygónk szintjének látószöge . Planétánk 4,6 milliárd éves történetében átélt már egysmást . Ütközött a Thea nevű ( Mars méretű ) kisbolygóval , kialakult rajta az élet , felszíne folyamatosan változott , változik , kontinensek , óceánok , hegységrendszerek keletkeztek , majd tűntek el a „ semmibe ”. És … Folyamatosan változtak a környezeti feltételek , egy kis klímaváltozás , egy kis jégkorszak , szeizmikus és vulkáni aktivitás . Az élővilág , növény-és állatfajok milliói pedig alkalmazkodtak vagy kihaltak .
Bolygónk történetében öt nagy kihalási eseményről tudunk . Ilyenkor az aktuális fajok 50-70 % -a földtörténeti léptékben rövid időn belül kihalt . Van azonban a kihalási események sorában egy közös jellemző , mely minden eddigi kataklizmára jellemző volt . Mégpedig az , hogy mindig volt egy-egy faj vagy fajcsoport , mely felborította az addig jól működő ökológia egyensúlyt , az adott faj , fajcsoport túlszaporodott , túlterjeszkedett … Aztán a természet „ letakarította ” őket a színről , úgy , hogy nyomuk sem igen maradt … Ismerősen hangzik ? Bolygónk az öt kihalási esemény során „ meg sem rezzent ”, folytatta útját központi csillagunk körül , új fajok , új ökoszisztémák jöttek és mentek , az élet pedig soha nem látott fajgazdagságban tört utat magának szinte mindenütt a Földön . A mélytengerektől a troposzféra felső határáig , a sivatagok világától a jégmezőkig mindenhol jelen van .
Ne legyenek kétségeink , bolygónk minket is túlél .
60 Soproni Széchenyi István Gimnázium Soproni Széchenyi István Gimnázium
61