A 2019 / 2020-as tanév krónikája koztatás végén meghívást kaptunk egy kávékóstolóra is , hogy közben a barista szakmába is beleláthassunk egy kicsit . Ezután megtekintettünk minden kategóriából egy szobát , megbeszéltük a különbségeket , és hallhattuk pár különleges vendég történetét . Az emeleten a szobaasszony beszélt az ő feladatairól és a vendégek furcsa szokásairól . Végül megnéztük a városi panorámás wellness részleget a felső szinten . Értékes és tartalmas időt tölthettünk el a szállodában , így szívesen ajánlom más osztályok figyelmébe a programot .” ( Koloszár Balázs , a 10 . D osztályfőnöke )
BÍRÓSÁG : „ A pályaorientációs nap alkalmából a bíróságra látogattunk el . Először a bírónő köszöntött minket , és elmagyarázta , hogy hogyan is zajlik egy per tárgyalása , hol ülnek az ügyvédek , ügyészek , tanúk , a bíró és a vádlott . Megtudtuk , hogy az ügyészek , ügyvédek és a bíró is talárt viselnek a tárgyalás során , de hogy felszabadultabb és lazább legyen a délelőtt , mi ettől eltekintettünk . Az ismertetés után kezdődhetett a játék , ami előzetes felkészülést igényelt . Ludas Matyi és Döbrögi úr pereskedésébe kaphattunk betekintést . Az osztály tagjai különböző szerepeket kaptak , viszont a legtöbben csak nézők voltunk . Kiderült ugyanis , hogy a legtöbb ügy meghallgatható bárki számára . Végül olyan kérdésekre kaphattunk választ , mint például , hogy a bírónőnek melyik volt a legabszurdabb ügye , vagy hogy a filmekben látható kalapács valóban létezik-e . Hasznos nap volt , hiszen az osztályból vannak , akiket komolyabban is érdekel ez a pálya , ők megerősítést kaphattak a terveiket illetően , akik viszont nem jogot szeretnének tanulni , azok is nagyon jól szórakoztak .”
„ Talán ez volt az eddigi legjobban tetsző pályaorientációs program számomra , mivel a jog mindig is érdekelt . A bíróság épületében sem jártam még , így csak a filmekből ismertem a tárgyalótermeket . Persze ahogyan a bírónő is hangsúlyozta , a képernyőn látott jelenetek nem felelnek meg pontosan a valóságnak , illetve a tipikus amerikai jellemzők sem találhatók meg . Ettől függetlenül nagyon jól éreztem magam a szimulált tárgyalás során . Szerintem jó ötlet volt bevonni az osztályt is , így a szereplők rögtönzése sokkal oldottabbá tette a hangulatot , és egyben az alapvető eljárási formákat is megismertük . Ennek ellenére én személy szerint szívesen megnéztem volna egy valódi tárgyalást is . A bírónő nagyon aranyos és szimpatikus volt , minden kérdésünkre készségesen és részletesen válaszolt . Nekem az ügyész foglalkozása tetszett meg legjobban , miután a szimulációnak köszönhetően pontosabban megtudtam a munkakörét .” ( tanulói beszámolók a 11 . D osztályból )
A 2019 / 2020-as tanév krónikája
LIGNEUM : „ Az egyetemnél töltött látogatásunk első állomása a Ligneum épülete volt . Itt a kedves fogadóbizottság rövid tájékoztatót adott nekünk arról , hogy a pályaorientációs napunk – ami nem mellesleg egy napra esett a Soproni Egyetem nyíltnapjával – során miket tudunk csinálni , három opciót tálaltak elénk : robotika , labor , előadás az egyetemről . A laborban egy kedves úr vezetett minket körbe a kis műhelytől a krematóriumnak csúfolt hatalmas tesztlaborig . Először a kisebb és nagyobb műhelybe vezettek be minket , itt megtapasztalhattuk a famunkálás részleteit , majd ezután tereltek be minket a kísérletező helyiségbe , itt felhívták a figyelmünket , hogy a műszerek be vannak kalibrálva , és hogy 8.000.000 forint lenne az újrakalibrálás összege , ezért lehetőleg ne nyúljunk semmihez , mi így is tettünk . Ezután visszatereltek minket a Ligneumba , és pénzt nem spórolva mutatták ki vendégszeretetüket , végtelen mennyiségű pizza árasztott el bennünket , a város összes pizzériájából .” ( diákbeszámoló a 12 . B osztályból )
„ A köszöntés után az osztály két lehetőség közül választhatott . Az osztály egyik része a tűzvédelmi labort látogatta meg . Ebben a teremben a hallgatók gyakorlatban is kipróbálhatják , megvalósíthatják az ötleteiket . A tűzvédelmi laborban több érdekes dolgot is láttunk . Az anyagok tűzállóságát tesztelik itt . Volt egy kisebb gép is a teremben , amit a hallgatók csak „ mikrónak ” hívnak . Mutattak nekünk egy olyan helyiséget is , ahol két méteres lángokat is megfigyelhetnek a diákok . Itt nem az éghetőségen volt a hangsúly , hanem azon , hogy hogyan égnek a különböző anyagok .
Az osztály másik felének a robotok izgalmas világába nyújtott betekintést Tatai Sándor , a Soproni Egyetem tanszékvezetője . „ Helyettesíthetik-e az embert ?” című értekezésében Tatai Sándor kifejtette : a sci-fiben a robotika három törvényét Isaac Asimov író alkotta meg . A történeteiben szereplő robotok zöme ezeket a szabályokat követi . A robotnak nem szabad kárt okoznia emberi lényben , vagy tétlenül tűrnie , hogy az ember bármilyen kárt szenvedjen . A robotnak engedelmeskednie kell az ember utasításainak . Harmadrészt a robot tartozik saját védelméről gondoskodni , amennyiben ez nem ütközik az első vagy második törvény bármelyikének szabályaiba . A hallgatóság ezen túlmenően alapos elemzést kapott a robotok típusairól , alkalmazási lehetőségeik sokszínűségéről is .
Az előadások után osztályunkat ebéddel vendégelték meg . Pizzát ehettünk a Ligneum Látogatóközpont alagsorában . Ebéd után Joóbné dr . Preklet Edina oktatási dékánhelyettes bemutatta nekünk az egyetem műszaki , művészeti és informatikai képzési területeit . Hasznos információkat osztott meg velünk nemcsak a soproni egyetemi életről , hanem arról , hogy milyen szempontokat vegyünk figyelembe az iskolaválasztásnál .” ( beszámoló a 12 . C osztályból )
Válogatta : Szeberényi Andrea
24 Soproni Széchenyi István Gimnázium Soproni Széchenyi István Gimnázium
25