A 2019 / 2020-as tanév krónikája
SOPRONI KÉZMŰVES MŰHELY : „ A Soproni Kézműves Műhely keretein belül dolgozó porcelánfestőt , Kriegné Puskás Ilonát látogattuk meg , aki a Herendi Porcelánmanufaktúra porcelánfestője volt 20 évig , manapság pedig önálló vállalkozás keretein belül foglalkozik a porcelánfestéssel . A szakember először előadást tartott a hivatásáról , a porcelánkészítés fázisairól , a porcelánfestő tevékenységéről , az anyagokról , a technikákról , aztán a gyerekek kipróbálhatták magukat . Előre legyártott porcelán tárgyakra ( medalion vagy hűtőmágnes ) festhettek szabadon választott mintákat , amiket aztán a következő hét hétfőjére kiégettek nekünk . Sikeresnek ítélem a projektnapunkat , hisz bepillantást nyerhettünk egy szép és kreatív munka világába , és olyan szemléletű mesterrel találkozhattak a gyerekek , aki rajongással beszélt arról , amivel nap mint nap foglalkozik , és a gyerekeket is arra buzdította , hogy olyan hivatást válasszanak , amiért lelkesedni tudnak , amit élveznek , szeretnek .” ( Juhászné Sebestyén Andrea , a 8 . B osztályfőnöke )
SOPRON TV : „ Ezen a napon osztályunk a Sopron TV stúdiójába látogatott el , aminek a pontos helye a Liszt Központban van . Két kiscsoportban vezettek minket körbe , mivel elég szűkös volt ott benn a hely . Először elmesélték , hogy mióta munkálkodnak , milyen gyakran van műsoruk stb . Ezután bevezettek minket egy helyiségbe , ahol a különféle utómunkálatokat végzik az egyes felvételeken , amiket majd később adásban láthatunk viszont a televízió képernyőjén keresztül . Majd miután itt végeztünk , akkor abba a terembe vezettek minket , ahol a különféle műsorokat veszik fel . Itt három díszlet volt felállítva : egyik egy zöld hátteres megoldású , ami egy híradónak volt berendezve , a másik kettő épített hátterű , de közülük a jóval nagyobb egy sokkal könnyebben változtatható díszlet volt .” ( Taschner Balázs 10 . C )
CSONKA KFT .: „ Csonka László tartott nekünk egy rövid ismertetőt a cégről . Megismerhettük a cégalapítás történetét , működését , és a gyártási folyamatokhoz kapcsolódó információkat . Megtudtuk többek között azt , hogy Németországban is van egy telephelyük , illetve , hogy ez a cég nem tömegtermékeket gyárt , hanem a megrendelő elvárásainak megfelelő használati eszközöket . Például háztartási üvegeket , kávés- és teás poharakat , kancsókat , laboratóriumi eszközöket , üvegcsöveket .
Rövid ismertető után a tulajdonosok , Csonka László és Csonka Zoltán urak két csoportban körbe vezettek minket az üzemben . Géppel , formákkal , illetve kézzel is dolgoznak . Minden munkafolyamatot külön speciális védőöltözetben végeznek : például védőszemüveg , kesztyű , munkaköpeny , szükség esetén hangtompító fejhallgató . A munkafolyamatok egyes területeinél magas hővel dolgoznak , ezáltal
A 2019 / 2020-as tanév krónikája nagyon meleg van a teremben , ami ellen ventillátorokkal és hideg ivóvízzel védekeznek . Ez az üzemlátogatás nagyon érdekes és tanulságos volt számunkra , mivel betekintést nyerhettünk az általunk is mindennap használt üvegtermékek készítésének titkaiba .” ( Dr . Kuremszki Mariann , a 9 . B osztályfőnöke )
SÖRGYÁR : „ A gyár aulájában megismerkedhettünk túravezetőnkkel , aki beszélt nekünk a különböző malátákról , sörkülönlegességekről , valamint egy kisfilm segítségével magyarázta el , miért ilyen kedvező városunk a sörgyártáshoz , és meddig nyúlik ez az iparág vissza Sopron történelmében . A bevezető előadást követően felvettük a biztonsági okokból előírt védőfelszerelést , és megkezdtük a valódi gyárlátogatást . A rakodástól forgalmas udvaron kalauzunk a gyár logisztikai részéről beszélt . Tovább indulva a Főzőház felé , ahol mindent belengett a komló karakteres illata , megtekinthettük az óriási rézüstöket , amikben az italt főzik . Az Erjesztőüzemben vezetőnk bemutatta a gyár erjesztőtartályait , és elmondta azok adatait , valamint megtudtuk , hogy mitől számít egy sör alsó- vagy felső erjesztésűnek , és hogy ezeknek mik a jellemzői . Túránk végeztével visszatértünk az aulába , és egy sörkostoláson vettünk részt , ahol korunkból kifolyólag természetesen csak alkoholmentes söröket kóstolhattunk . Megtudtuk , hogy ezek a különböző ízesítésekben kapható italok , ha nem is egyenértékűek az üzem valódi söreivel , jelentős népszerűségnek örvendenek . A látogatás legjobb tudomásom és véleményem szerint mindenkinek tetszett , és bizakodva várjuk a következő pályaorientációs napot .” ( Mesics Botond [ 10 . A ])
SOPRON HOTEL : „ A 10 . D osztállyal a pályaorientációs nap keretén belül a Sopron Hotelbe látogattunk . A szálloda marketing igazgatója vezetett minket körbe a szálloda fontosabb helyiségeibe . Először a szálloda paramétereiről tudtunk meg sokat , mint például szobaszámok , árkategóriák , recepciós munkafolyamatok . Az étteremben lehetőségünk nyílt az éttermi vezetővel beszélgetni , aki részletesen elmesélte , mi az ő feladata , és milyen munkatársak tartoznak az ő hatáskörébe . A tájé-
22 Soproni Széchenyi István Gimnázium Soproni Széchenyi István Gimnázium
23