Student's Times 2014-2018 2017/17/03 šesté číslo | Page 12

MUŽ , KTERÝ SI PLETL MANŽELKU S KLOBOUKEM

Samotný název této knížky napovídá o její zajímavosti a unikátnosti . Nenechte se jeho zvláštností odradit . Naopak , pokud vás jen trochu zaujal , čtěte dál .
Oliver Sacks , který bohužel loni v červnu zemřel , byl britský neurolog . Vystudoval Oxfordskou univerzitu , nějakou dobu pracoval v San Francisku a poté se své neurologické praxi věnoval v New Yorku . Ve svých dílech seznamuje čtenáře s nejzajímavějšími příběhy ze své praxe . Mezi jeho další významná díla patří například Antropoložka na Marsu , Halucinace nebo Probouzení , které se mimochodem stalo předlohou pro stejnojmenný film nominovaný na Oscara .
Muž , který si pletl manželku s kloboukem je sbírka povídek vyprávějících příběhy skutečných lidí , s nimiž se autor ve svém oboru setkal . Dává nám nahlédnout do světa neurologických chorob , ukazuje výjimečné a ojedinělé případy a připomíná , jak složité je naše tělo i duše . První povídka , podle které dostala název i celá knížka , popisuje příběh muže s prozopagnozií , který není schopen rozeznat klasické předměty nebo obličeje včetně tváře své manželky . Najdete zde také povídky o starém muži , který si myslel , že je mu stále 19 let , o ženě , která si malovala jen půlku obličeje , nebo o autistických , avšak zároveň geniálních dvojčatech .
Kromě toho , že je tato knížka sama o sobě neuvěřitelně zajímavá , se mi líbilo právě to , že autor popisuje své vlastní zkušenosti . Lidé v povídkách nejsou jen vymyšlené postavy . Jejich životy a příběhy jsou skutečné . Jsou napsány čtivě , poutavě a lidsky . Některé povídky jsou úsměvné , z jiných jde až mráz po zádech .
Knížku bych doporučila nejen těm , co mají zájem o psychologii nebo biologii , ale každému , koho jen trochu zaujala . Pokud se rozhodnete ji přečíst , určitě nebudete litovat .
V . Baksová , 4 . G