Stereo+ stereopluss.no 7/2025 | Page 34

+ HIFI

» Denafrips Terminator 15th
ekstremt solide kabinettet i enten sort eller sølvfarget aluminium. Fit and finish er upåklagelig, og tyngden på nesten 20 kilo sier litt om at Denafrips mener alvor. Jeg liker også den symmetriske fronten med den sentrerte av- og på-knappen og de små hullene i fronten som de dempede led-lysene sitter bak. De markerer all infoen om bruken av konverteren slik som fase, klokking, inngangsvalg og mengden oversampling. Ulempen er at skriften er så liten at i dårlig lys er det bortimot umulig å se hva som står, og selv i godt opplyste rom, er det umulig å se fra lytteposisjon. Når det er sagt, så må man bort og trykke på knappene for å endre uansett, og da ser man jo hva som står der.
Terminator-dacen har hele åtte innganger. Det inkluderer USB, koaksial, optisk, tre I2S-innganger og to AES / EBU-innganger som kan kjøres som single eller Dual AES / EBU hvis du har to AES / EBUutganger på avspilleren din. Det gir mulighet for enda høyere oppløsning via AES / EBU.
Med en knapp kan du velge om du vil kjøre signalene i Non-oversampling-mode, eller med oversampling. Lysene viser oversamplingen på inngangssignalet. Ikke utgangssignalet. Det er også en knapp for å vende fasen, og du kan også velge enten fast eller slow roll-off på det digitale filteret. Det siste gjøres i operasjonsmenyen. Det er litt knotete, så her er manualen viktig å ta vare på. Først må mute-knappen trykkes inn, og innen to sekunder så må du trykke på faseknappen. Hvis både 1x og 8x( oversamplingslysene) lyser, så er det slow roll-off som er aktivert. Lyser kun 8x-lampen, er det fast roll-off som er koblet til.
I2S-inngangene har åtte ulike forhåndsinnstillinger for å kunne brukes med ulike produsenters standard for denne typen tilkobling. Det er dessverre ikke etablert noen fast industristandard på dette området ennå.
Konverteren håndterer både vanlig PCM og DSDfiler. Maksimal oppløsning er DSD 1024 og for PCM 1536kHz via USB eller I2S-inngangene.
Rent fysisk er strømforsyningen helt innkapslet i en boks av metall med 1,5 mm tykke vegger for ikke å påvirke signalbehandlingen, og en ekstra stålplate er plassert mellom dac-kortet og den interne strømforsyningsboksen for å ytterligere redusere muligheten for elektromagnetiske forstyrrelser.
Men også i det digitale domenet har Denafrips satset på å skille elementer som kan påvirke negativt. Det betyr blant annet at det er et fysisk skille mellom kortet som foretar den digitale prosesseringen og R2R-nettverksstigematrisen. Det bidrar ifølge Denafrips til å redusere støy og å øke signal-til-støyforholdet. Denafrips benytter også sin egenutviklede R2R og DSD-arkitektur, samt bufring av signalet for best mulig lyd.
Lyden
Spørsmålet er jo om dette blir bare teknobabbel for teknologiens skyld, eller om det også medfører en lyd som kan tilfredsstille også dem som ikke lar seg blende av tekniske parametere alene.
Nå skal det sies at det ikke nødvendigvis er de tekniske løsningene alene som har fått mange hardt angrepne audiofile til å bytte ut sine konvertere til Denafrips. Det er lyden, og det tok ikke lang tid før jeg forstod hvorfor. Spesielt for en som liker en analog lettflytende og nærmest organisk lyd, så er Terminator 15th en type konverter som kan få meg til å senke skuldrene selv når jeg spiller digitalt. Så kan man selvsagt diskutere i evighet om det betyr at Terminator 15th med sin spillestil legger noe til signalet, eller om den rett og slett står minst mulig i veien for det signalet som den blir foret med.
Jeg synes uansett en slik diskusjon er lite fruktbar, siden de færreste av oss er født med en innebygget digital-inngang som vi kan plugge en streamer, cd-spiller eller en annen digital kilde til. Skal vi oppfatte lyd, så må den « oversettes » til analoge signaler som til syvende og sist setter høyttalerelementene i bevegelse.
34 Stereo + 7 / 25