Stereo+ stereopluss.no 4/2025 | Page 38

+ HIFI

» Studer B67
på musikkvideoen til låta Patience av Guns n’ Roses fra 1988.
På det meste har selskapet nesten 1900 ansatte, men Willi Studer blir ikke yngre, og når harddiskopptak begynner å bre om seg, så går det nedover med produksjonen av spolebåndsspillere.
I 1990 selger Willi Studer selskapet, og seks år senere dør han.
Harman International overtar Studer Group( med unntak av Revox Group) i 1994, men det er Harmans søsterselskap i Storbritannia, Soundcraft, som driver selskapet videre. I 2021 overtok det kanadiske selskapet Evertz Microsystems Studer, og de lager først og fremst miksebord under Studer-navnet. Blant kundene er radio- og tv-stasjoner som NRK, DR, BBC, Rai, ABC, France TV og mange andre.
Studer B67
Det ble lansert mange ulike modeller av Studer B67 da den kom i 1973. En for montering i konsoll, en portabel, en for rack, en- og to-sporsmodeller, samt mulighet for lav hastighet( 3,75 – 7,5 – 15 inches per second) og for høy hastighet( 7,5 – 15 – 30 ips).
B67 ble sett på som en kompakt versjon av A80R-opptageren, og ble produsert helt fram til 1982. Men tross at den var mer kompakt enn A80R, så veide den likevel 35 kilo og var over halvmeteren høy, nesten halvmeteren bred og nesten 24 centimeter dyp. Bredden blir for øvrig enda større med to 10-tommers spoler på.
Så sett med dagens hifi-øyne, så kan man trygt fastslå at B67 ikke er kompakt nok til å gi annet enn fryktelig lav WAF( Wife Acceptance Factor).
38 Stereo + 4 / 25