Stereo+ stereopluss.no 2/2025 | Page 45

+ HIFI

» Dynaudio Contour 20 Black Edition
detaljerte og presise diskanten Esotar3. Dette elementet er utstyrt med en kraftig neodymiummagnet, stemmespole av aluminium, et stort bakre kammer, Dynaudio sin egen Hexis-teknologi – som bryter opp resonansene som oppstår på baksiden av membranen, og en DSR-bestrøket stoffmembran. Det skal ifølge Dynaudio løfte både dynamikken og evnen diskanten har til å hente frem detaljer.
Bass og mellomtone-elementet er en ny variant av deres eksisterende basselement 18W55. Dette elementet har som diskanten også magnet av neodymium, og en membran av MSP( magnesium silicate polymer), forbedret luftstrøm rundt baksiden av elementet og den har spoleformer av glassfiber. Igjen har økt presisjon og dynamikk vært målsetningen, men det er også et par dB å hente på følsomheten til elementet. Det resulterer i at den er blitt noe mer effektiv og spiller hørbart høyere. De av dere som studerer tekniske data, vil likevel se at dette ikke kommer frem i de tekniske spesifikasjonene. Forklaringen på dette er basselementets økte linearitet og måten dette påvirker målingen.
Høyttaleren har også fått nytt og i denne sammenhengen, meget enkelt delefilter med Mundorfkomponenter. Denne gangen er det valgt et 12dB filter( elektrisk) som jobber med en delefrekvens på 3600Hz, og med forbedret elementteknologi har det ikke vært behov for å noen bruke impedans, fase eller EQ-korreksjoner.
Lyden Hvor mye kan man egentlig forvente seg av bass når høyttalerne er så kompakte som i dette tilfellet? Kanskje mye, skal det vise seg. De nye bass-elementene og de nye, store bassportene gjør at Contour 20 BE gjør overraskende godt fra seg i bassen. I såpass stor grad at du egentlig er forbi det punktet hvor du savner bass, selv på de mest krevende innspillingene. Du hører at det mangler noen få toner helt nederst i bunnen når Submotion Orchestra buldrer i vei med Variantions, men det som kommer ut av høyttaleren er stramt, velformet, svært godt kontrollert og veldig spenstig. Det er også mulig å dra til ganske mye mer på volumet enn jeg hadde forventet. Selv om det blir høyt, og til og med svært høyt, er dynamikken fortsatt glimrende og det er ingen tegn til at høyttaleren blir stresset eller mister kontrollen.
Contour 20 Black Edition er enkel å drive, og kan klare seg med en mindre forsterker, men da kan du nok oppleve at du ikke helt klarer å utnytte alle høyttalernes gode egenskaper. Den spiller så
Plassering
Det går an skrive mange sider om plassering av enkelte høyttalere, men det eneste jeg behøvde gjøre her er å få høyttalerne opp på et par gode stativer, og plassere disse slik at de matcher tape-oppmerkingen av stuegulvet som gir en avstand til den dempede bakveggen på ca. 60cm. Der fungerer det stort sett bra med veldig mange kompakte høyttalere, og nå også Contour 20 BE. Jeg vinklet de noe få grader inn mot lytteposisjon, noe som førte til enda litt bedre holografi og enda bedre fokus på hvert enkelt instrument. Jeg forsøkte også å trekke dem langt ut på gulvet, og det fungerte brillefint med et mer solid bassnivå enn forventet og et til tider storslått lydbilde. Tenk å kunne ha et musikkrom hvor høyttalerne kunne stå midt ute på gulvet!
45 Stereo + 2 / 25