M. P: Ponieważ lubię zmiany i nowe wyzwania. Zadanie konkursowe polega na tym, by wspólnie zastanowić się, jak powinna wyglądać optymalna sala lekcyjna do nauki języka niemieckiego i wprowadzić takie zmiany, które sprawią, że przebywający w niej uczniowie i nauczyciel będą czuć się komfortowo, a aranżacja klasy zwiększy motywację do nauki języka niemieckiego i ułatwi naukę. Mamy w szkole uczniów ambitnych, kreatywnych, uzdolnionych i warto zainwestować swój czas i energię, aby te ukryte talenty rozwijać.
J. S: Co daje uczniom udział w projekcie, oprócz polepszenia znajomości języka niemieckiego?
M. P: Pracując metodą projektu uczniowie wspólnie uczą się języka niemieckiego i dokonują zmian w aranżacji klasy, w której uczą się tego języka. Udział w projekcie rozwija kreatywność, stwarza możliwość aktywnego udziału i zaangażowania się na rzecz swojego środowiska oraz okazję do zdobywania doświadczeń w partycypacji. Jestem przekonana, że uczniowie będą dumni ze swoich pomysłów oraz efektów pracy.
J. S: Jak wyglądały warsztaty przeprowadzone przez gościa z Goethe-Institut w Warszawie?
M. P: Były bardzo inspirujące. Celem szkolenia było przybliżenie założeń projektu oraz udzielenie wskazówek dotyczących zmiany aranżacji sali lekcyjnej.
J. S: Skąd dowiedziała się Pani o projekcie,, Deutsch hat Klasse ' M. P: Z internetu. Lubię odwiedzać stronę internetową Goethe-Institut i szukać inspiracji. J. S: Czy uczniowie mogą liczyć na wsparcie innych oprócz Pani osób?
M. P: Wspólnie z uczniami liczymy na wsparcie naszego projektu przez dyrekcję, nauczycieli, wszystkich pracowników szkoły, rodziców, władze samorządowe oraz organ nadzorujący i środowisko lokalne. Zwróciliśmy się z prośbą o objęcie Patronatem Honorowym naszego projektu do Starosty Wodzisławskiego Pana Ireneusza Serwotki oraz Burmistrza Miasta Rydułtowy Pani Kornelii Newy. Takie wsparcie podniesie rangę naszego przedsięwzięcia i będzie wspaniałą promocją projektu oraz naszej szkoły w środowisku lokalnym. Pan Dyrektor Piotr Skowronek jest bardzo otwarty na nasze pomysły i przychylnie nastawiony do naszego projektu oraz w miarę możliwości wspiera nas w naszych przedsięwzięciach. Z prośbą o wsparcie zwróciliśmy się również do Rady Rodziców oraz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców w Rydułtowach, które obdarowało naszą pracownię języka niemieckiego książkami oraz kalendarzami, a jego przedstawiciele odwiedzili nas podczas gry edukacyjnej „ Klasa z klasą” prowadzonej przez panią Monikę Łagowską z Goethe-Institut w Warszawie. Mamy ogromne wsparcie ze strony Goethe-Institut w Warszawie, który przygotował materiały, przysyła nam pomoce, zorganizował szkolenie dla nauczycieli oraz warsztaty dla uczniów. Bardzo ważna jest również pomoc pracowników szkoły, w szczególności pana Stefana Kotali, pani Weroniki Chowaniec oraz rodziców uczniów grupy projektowej. Bardzo dziękujemy wszystkim za wsparcie.