SKALNA TIMES 2/2016 | Page 7

‘’ DEUTSCH HAT KLASSE ’’, CZYLI PROJEKT , KTÓRY ZMIENIA NIE TYLKO WYGLĄD SAL

‘’ DEUTSCH HAT KLASSE ’’, CZYLI PROJEKT , KTÓRY ZMIENIA NIE TYLKO WYGLĄD SAL

Od jakiegoś czasu w naszej sali języka niemieckiego sporo się pozmieniało . Chociaż na pierwszy rzut oka kolor ścian jest taki sam , to wszystko jest inne . Siedzi się o wiele wygodniej , a w gabinecie obok panuje perfekcyjny porządek . Niech was to nie zdziwi w końcu ‘’ Ordnung muss sein ’’. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej warto przeczytać ten wywiad z Panią Małgorzatą Piotrowską , która z wielkim zaangażowaniem wprowadza najdrobniejsze szczegóły swojego planu w życie .
J . S : Jaki jest cel projektu w którym bierze udział grupa uczniów z naszej szkoły ?
M . P : Głównym celem projektu jest zachęcenie uczniów do działań na rzecz najbliższego środowiska i stworzenie okazji do zdobywania doświadczeń w partycypacji . Wspólne poszukiwanie nowych rozwiązań , współudział w podejmowaniu decyzji i współdziałanie przy realizacji ustalonych zamierzeń ma na celu stworzenie
optymalnego środowiska do nauki języka niemieckiego w szkole . Środowiska , w którym uczeń i nauczyciel czuje się dobrze , chętnie przebywa i uczy się bawiąc , a nauka sprawia przyjemność .
J . S : Ile szkół bierze udział w projekcie ,, Niemiecki ma klasę / Deutsch hat Klasse ' M . P : 115 szkół z całej Polski . J . S : Ile osób liczy grupa biorąca udział w projekcie ? M . P : Grupa projektowa liczy 32 uczniów z klas Ib , Ic , IIb , IIc oraz IIIc . J . S : Co udało się już zmienić w naszej pracowni języka niemieckiego ?
M . P : Dostosowaliśmy stoliki do potrzeb uczniów , są teraz wygodniejsze , zajmują mniej miejsca i możemy je dowolnie ustawiać , w zależności od potrzeb i form pracy . Urządzamy szkolną kawiarenkę z własnoręcznie pomalowanymi szafami i szytymi poduszkami , ściany obklejamy plakatami , stworzyliśmy kącik czytelniczy . Zrobiliśmy generalne porządki w szafach , opisaliśmy po niemiecku meble , wykonaliśmy wspaniałe plakaty i gazetki . Świątecznie udekorowane parapety oraz migocąca światełkami choinka wprowadzają przytulny klimat sprzyjający zabawie i nauce .
J . S : Co grupa projektowa planuje jeszcze zmienić ?
Marzą nam się wygodne krzesła , piękne drzwi zachęcające do wejścia i inspirujące do nauki języka niemieckiego , zamierzamy ukryć niezbyt atrakcyjne miejsca w naszej sali i wyeksponować jej mocne strony . Wspólnie stale poszukujemy nowych rozwiązań .
J . S : Dlaczego zdecydowała się Pani w wziąć udział w tym projekcie ?