SKALNA TIMES 1/2017 (3) | Page 22

W poniższym wydaniu wybrałam wynalazki pociągające swoją gracją , osiągami i charakterem … są to maszyny z historią , dwukołowe opowieści o raczkującej , a następnie prężnie się rozwijającej karierze stalowego rumaka . Zapraszam serdecznie do lektury . �
Stulecie odkryć i przełomów w technice , skonstruowanie samochodów , udoskonalanie sztuki wojennej , dynamiczny postęp techniki , medycyny słowem XIX i XX w . Ten wspaniały okres był również dziewiczy dla rozwoju dwukołowych pojazdów , zapewniających komfort i bliskość z naturą .
Z początku była to prosta jednocylindrowa maszyna , produkowana jeszcze przed I Wojną Światową , ponieważ już wtedy znawcy odkryli ich użyteczność , a emocje towarzyszące poruszaniem się jednośladami trwały przez lata 20 . i 30 . Następnie pojawiły się wyposażone w dwa cylindry Trumph Speed Twin i Brough Superior , osiągające prędkość 160 km / h , które wprowadziły sport motorowy w nowy etap .
Ciekawym modelem , jednym z pierwszych , jest FN Four . Jego maksymalna prędkość wynosiła 65 km / h . Ten motocykl został wyprodukowany roku 1906 r . Silnik miał ciekawy układ określany jako „ wlot nad wylotem ”, jego pojemność to 412 cm 3 . Moc maksymalna 4 KM ( konie mechaniczne ), przekładnia : wałkowa , jednostopniowa przekładnia główna . Pojazd był wyposażony w stalowa ramę , dwururową . Zawieszenie : teleskopowy przód i sztywny tył . Przód jednośladu nie miał hamulców , za to tył był wyposażony w hamulec bębnowy i taśmowy . Maszyna ważyła 75 kg . Poniżej zdjęcie FN Four z 1906r .