Short Waves Festival 2017 Short Waves Festival 2017 (katalog/catalogue) | Page 12

SWF ponad granicami
6 dni filmowych wrażeń, 65 filmów w 4 konkursach, ponad 150 filmów z całego świata w programie pozakonkursowym. 9. edycja Short Waves Festival stawia sobie za cel propagowanie różnorodności i otwartości na świat, bez których trudno byłoby wyobrazić sobie krótkie kino. Projektując tegoroczny program festiwalu, zależało nam, by zobrazować umowność granic geograficznych, stylistycznych, a także płynność podziału na świat realny i wirtualny. Fokus, który proponujemy pod hasłem“ beyond borders” trudno nazwać geograficznym. Skupimy się na twórcach pochodzących z Niemiec, ale funkcjonujących w ramach europejskiego obiegu branży filmowej i tworzących międzynarodowe koprodukcje. W imię zacierania się granic pomiędzy różnymi gatunkami sztuki, eksplorować będziemy związki filmu i sztuk wizualnych, ponieważ wierzymy, że to, co najciekawsze w filmie, zwykle wydarza się gdzieś pomiędzy kinowym black boxem, a galeryjnym white cube’ m.
Bez obaw – nie ograniczamy się wyłącznie do video-artu czy czasem trudnego w odbiorze filmu eksperymentalnego. Filmy krótkometrażowe mają ogromny potencjał poznawczy, a my w czasach post-prawdy i powierzchowności staramy się propagować uważne spojrzenie. Wierzymy, że film może uwrażliwiać nas na kwestie społeczne i stanowić punkt wyjścia do rzeczowej dyskusji o otaczającym nas świecie. Stąd w programie sporo zaangażowanych tytułów ukazujących sytuację uchodźców( m. in.” A Man Returned”,“ 9 days from my Window in Aleppo”,“ Il Silenzio”), a także – migrantów ekonomicznych w Europie(“ Departure”,“ The World we live in. Wandering Workers in Germany”). Dzięki znakomitym krótkim dokumentom przyjrzymy się także współczesnym formom patriotyzmu(“ Polonez”,“ World War Cup”), jak również trudnej sytuacji kobiet w odległych zakątkach świata(“ Flower of a Thousand Colours”,“ Moriom”).
Wreszcie, na warsztat weźmiemy to, co najtrudniejsze, czyli granice komunikacji z drugim człowiekiem i realne podziały istniejące w ramach społeczeństwa. Wierzymy, że niezależnie od przekonań warto rozmawiać(“ Trzy rozmowy o życiu”) i walczyć o prawo do wyrażania swoich poglądów. Dlatego symbolem tegorocznej edycji jest patchworkowa flaga – różnorodna i wieloznaczna jak program Short Waves Festival.
Emilia Mazik koordynatorka programu
10