Dzieci rozpoczynające pobyt w przedszkolu posługują się językiem polskim jako językiem pierwszym L1, struktury tego języka są mu już znane, w przedszkolu zaś zostają stworzone warunki do „zanurzenia się dzieci w język angielski”, aby w sposób najbardziej naturalny oswoiły się z językiem, jego brzmieniem, melodią, strukturami.
Nowym w działaniach innowacyjnych jest możliwość komunikowania się małych dzieci w języku angielskim nie tylko na wyodrębnionych zajęciach z języka ale również na codziennych zajęciach dydaktycznych, stwarzanie warunków do praktycznego użycia języka angielskiego w różnych kontekstach sytuacyjnych.
Wczesny kontakt z językiem angielskim, otaczanie dziecka językiem, zanurzanie w tym języku jest naturalną sytuacją sprzyjającą nabywaniu i rozwijaniu kompetencji językowych.
Taki model odziaływań przyjęto w „Programie Powszechnej Dwujęzyczności – Dwujęzyczne Dzieci”, który stał się inspiracją do zaplanowania opisywanych działań.
Przedszkola wdrażające innowacje pracują w oparciu
o założenia dwujęzyczności funkcjonalnej, czyli takiej,
w której w zależności od momentu rozpoczęcia, rodzaju
i intensywności kontaktu z poszczególnymi językami, konkretne sprawności językowe w jednym i drugim języku są rozwinięte w różnym stopniu, tak iż jeden z nich jest „językiem słabszym”, a drugi - „językiem dominującym” (ma to szczególne znaczenie w przypadku polskich dzieci, które zazwyczaj do momentu pojawienia się w przedszkolu posługują się tylko jednym językiem (L1) – językiem polskim i dopiero w przedszkolu zaczynają naukę języka drugiego (L2)).
20
Taki model odziaływań przyjęto w „Programie Powszechnej Dwujęzyczności – Dwujęzyczne Dzieci”, który stał się inspiracją do zaplanowania opisywanych działań.