SAVANORIS 2018 m. Nr. 3 | Page 46

46

Savanorių pajėgos įsigijo „ akis danguje“

NEUŽMIRŠTUOLĖS DOVANA
Praėjus šešeriems metams po nuotoliniu būdu valdomų orlaivių, dar vadinamų dronais, eksploatacijos Lietuvos kariuomenėje pradžios, taktinės paskirties bepiločiai orlaiviai – jau ir Krašto apsaugos savanorių pajėgų arsenale. Pirmąjį fiksuoto sparno konstrukcijos drono komplektą KASP vienos rinktinių žvalgai įsigijo už šiemet „ Neužmirštuolės“ akcijos metu Lietuvos gyventojų paaukotas lėšas.
Priminsime, kad pirmieji Lietuvos kariuomenėje dronus dar 2013 metais pradėjo naudoti NATO Tarptautinių saugumo paramos pajėgų( ISAF) misijoje Afganistane tarnavę Lietuvos Specialiųjų operacijų pajėgų ir Karinių oro pajėgų specialistai, kariuomenei įsigijus operacinės paskirties nuotoliniu būdu valdomą JAV gamybos „ Scan Eagle“ sistemą.
Per pastaruosius kelerius metus, pagerėjus krašto apsaugos finansavimui, Lietuvos kariuomenės daliniuose atsirado ir daugiau įvairios paskirties dronų. Pavyzdžiui, Sausumos pajėgų brigados „ Geležinis Vilkas“ vienetuose naudojami JAV pagamintomis per nuotolį pilotuojami „ Raven RQ-11“ aparatai. Tai daugelyje NATO valstybių kariuomenių eksploatuojami taktinės paskirties orlaiviai, patikrinti kovinėmis sąlygomis, lengvai transportuojami, paleidžiami ir valdomi.
Dažnai dronai vadinami bepiločiais skraidymo aparatais. Toks apibūdinimas jau prigijo, tačiau nėra tikslus, nes orlaivius vis dėlto valdo pilotai iš žemės, privalantys turėti atitinkamą kvalifikaciją ir licenciją. Net ir nedidelio karinės paskirties drono valdytojai privalo gerai išmanyti oro erdvės organizavimą ir paisyti taisyklių, ypač taikos metu, kai per pratybas tenka dalintis oro erdvę tiek su kariniais orlaiviais, pvz., mažuose aukščiuose skraidančiais lengvaisiais atakos lėktuvais ir sraigtasparniais, tiek ir su civiliniu oro eismu. KASP dronų pilotai, veikiantys viename žvalgų padalinių, kaip ir dera, išklausė dronų valdytojų kursus, išlaikė Lietuvos bepiločių orlaivių naudotojų( LBONA) asociacijos egzaminus ir gavo atitinkamus sertifikatus. Be to, įsigytą drono sistemą pagaminę ukrainiečiai surengė kelių šimtų valandų teorijos ir praktikos kursą, būtiną konkrečios sistemos valdymui.
Pasirinkta Ukrainos patirtis
Be gyventojų paaukotų lėšų „ Neužmirštuolės“ akcijoje nebūtų pavykę įsigyti NATO karinius standartus atitinkančių dronų, kurių centralizuotų pirkimų metu perkama reguliariesiems kariuomenės vienetams, tokių kaip „ Raven“. Tačiau nuotoliniu būdu valdomų orlaivių įgūdžių savanoriams būtina semtis jau dabar, todėl ieškant pirmosios skraidančios platformos atsigręžta į Ukrainą. Kare už savo šalies teritorinį vientisumą Ukrainos gynėjai nuo pirmųjų Rusijos agresijos dienų susidūrė su priešo intensyviai naudojamais pramoniniu būdu gaminamais kariniais dronais. Pasitelkę Ukrainos mokslininkų, išradėjų ir gamintojų potencialą, pridėję kasdienės kovinės patirties, ukrainiečiai pradėjo masiškai gaminti palyginti nebrangius dronus, kurie intensyviai naudojami kovinių operacijų metu žvalgybos ir kitais tikslais.