4
Įsipareigoję besąlygiškai gynybai
Perimdamas Krašto apsaugos savanorių pajėgų kovinę vėliavą , naujasis pajėgų vadas plk . Dainius PAŠVENSKAS kvietė prisiminti kada ir kokiomis aplinkybėmis buvo įkurtos Savanorių pajėgos – tuometinė Savanoriškoji krašto apsaugos tarnyba ( SKAT ). „ Tuomet mūsų jaunai valstybei buvo iškilusi didelė grėsmė , o už ją savo pečius surėmę stojo daugybė drąsių vyrų ir moterų , pasiryžusių savo valstybę ginti , sumokant už jos laisvę net aukščiausią kainą – gyvybę “, – sakė plk . D . Pašvenskas – karininkas , kurio karjeros pradžia neatskiriama nuo Savanorių pajėgų .
Rugpjūčio 6 d . plk . ltn . Dainiui Pašvenskui suteiktas laikinasis pulkininko laipsnis .
V A D A S
Prie Krašto apsaugos savanorių pajėgų Dainius Pašvenskas prisijungė 1993 metais ir tarnavo čia dešimtmetį , iki 2004-ųjų . Lygindamas Savanorių pajėgas tuomet ir dabar , plk . D . Pašvenskas pastebi ne tik pokyčius , bet ir patobulėjimą . „ Nuo Lietuvos įstojimo į NATO iki šiandien – Savanorių pajėgos , nepaisydamos ribotų resursų , visuomet įvykdydavo savo užduotis . SKAT , o vėliau KASP , rengėsi teritorinei gynybai , vėliau , Lietuvai tapus NATO nare , rengėsi Taikos metu užduotims , o dabar – jau keleri metai – intensyviai ruošiasi ginkluotai valstybės gynybai . Kariai savanoriai , profesinės karo tarnybos kariai – KASP vienetai – dalyvaudami įvairiose Sausumos pajėgų , Lietuvos kariuomenės , tarptautinėse pratybose Lietuvoje ir užsienyje demonstruoja aukštą moralę , ryžtą ir puikius rezultatus . Šiandien akivaizdu , kaip per ketvirtį amžiaus ženkliai pagerėjo Savanorių pajėgų sąveika su kitais kariuomenės pajėgų vienetais , su mūsų sąjungininkais , su šalies jėgos struktūromis , Lietuvos šaulių sąjunga “, – sakė plk . Dainius Pašvenskas .
Tie laikai ...
Prieš ketvirtį amžiaus , vadui pradėjus tarnybą SKAT , dauguma nūdienos karių savanorių buvo ką tik gimę ir todėl tuometiniai pajėgų gyvenimo atspindžiai šiandien jiems gali atrodyti kaip seno kino filmo kadrai . Vadas , pasakodamas savo prisiminimus , dažnai pakartoja frazę „ tais laikais “, tačiau yra įsitikinęs , kad jauniesiems kariams gyvoji pajėgų istorija yra ne tik egzotiškai skambantis pasakojimas , bet ir simbolinės šaknys , kurios maitina karių savanorių tapatybę arba , kitaip tariant , išlaiko mūsų dvasią .
„ Tais laikais kariams savanoriams nebuvo mokama už tai , kad jie atvykdavo į pratybas ar mokymus , kurie kartais trukdavo net savaitę . Nebuvo griežto apribojimo , iki kokio amžiaus galima asmenis priimti į savanorių gretas , o taip pat , jeigu kartais į užsiėmimą tėvas atsivesdavo septyniolikmetį sūnų ar dukrą , tai jiems irgi leisdavo dalyvauti mokymuose . Asmens apsisprendimas , ryžtas tarnauti buvo svarbiausia . Tuomet buvo labai daug motyvacijos , patriotizmo , noro , bet nebuvo aiškumo dėl ginkluotės , ekipuotės , taktikos , pratybų ir t . t .“ – atsimena vadas .
1993 metais vyko ketvirtasis , paskutinis okupacinės kariuomenės iš Lietuvos išvedimo etapas , kuris kaip ir pirmieji trys , prasidėję 1992 metais , nebuvo sklandūs : Rusijos pusė ne kartą šį procesą stabdė , bandė derėtis , siekdama sau naudingų nuolaidų iki pat paskutinio okupantų dalinio išlydėjimo iš mūsų šalies 1993 m . rugpjūčio 31 dieną .
„ Įsivaizduokite , 1992 metais , tik pradėjus okupacinės kariuomenės išvedimo procesą , mūsų šalyje buvo net 34 000 sovietinės kariuomenės karių . Jų daliniai , struktūra , uniformos – visiems nuolat šmėžavo akyse ir neleido nusiraminti , rūpėjo kaip gi čia viskas bus toliau . Skaudi istorinė patirtis gimdė natūralų nepasitikėjimą Rytų kaimyne Rusija , todėl , visi , tuomet atėję į SKAT , supratome turintys esminę pareigą – prireikus , ginklu ginti jaunos valstybės nepriklausomybę , savo Tėvynę . Tiesa , nelabai buvo aišku kaip , prireikus , ją teks ginti , nes visi buvome tokie skirtingi : nemažai mūsų turėjo patirties po tarnybos sovietinėje kariuomenėje , kiti , kaip ir aš , neturėjome karinės patirties . Pamenu , susirinkdavome į pratybas : jokių saugos reikalavimų , pratybų metodikos ... Kai kas bandė taikyti sovietinės kariuomenės taktiką , kiti bandė skaityti amerikietišką literatūrą ir dirbti pagal tai . Taip ir pradėjom ... Tik po kelerių metų užsimezgė pirmieji ryšiai su užsieniu . Ten siurbėme viską , ką sužinodavome ir grįžę vieni kitiems perduodavome ,“ – pasakoja plk . D . Pašvenskas .
Į Savanorių pajėgas žiūrėdamas šiandien pulkininkas sako , jog dabartinės KASP ne tik savo užduotimis , bet ir vizualiai yra tikra kariuomenė . Kaip diena ir naktis besiskirianti nuo tos , kuri egzistavo ,