SAKU ry | Action! 3/2016 | Page 16

16
talouden ja työelämän odotusten puristuksessa Suuret valtiontalouden leikkaukset kohdistuvat ammatilliseen koulutukseen vuosina 2016 ja 2017. Ne eivät voi olla vaikuttamatta koulutukseen, mutta toisaalta reformin myötä uudistuva lainsäädäntö antaa mahdollisuuden tarkastella koulutuksen tavoitteita ja sisältöjä puhtaalta pöydältä.
Niin Sastamalan koulutuskuntayhtymän johtaja Antti Lahti kuin Ammatillisen koulutuksen kehittämisyhdistyksen asiantuntija Riikka Reina näkivät ilmapiirin vastaanottavaiseksi työ- ja toimintakyvyn edistämiselle, mutta peräänkuuluttivat konkreettisia sisältöjä opettajien ja työpaikkaohjaajien työn tueksi. Opetukseen tarvitaan siihen soveltuvia materiaaleja, ei pelkkiä tutkimusjulkaisuja. Työ- ja toimintakyky on huomioitava myös ammatillisessa opettajankoulutuksessa sekä opetushenkilöstön täydennyskoulutuksessa.
Molemmat pitivät tärkeänä, että ammatillisen koulutuksen järjestäjien liikunta- ja kulttuurijärjestö SAKU ry panostaa oppilaitoksissa tapahtuvan toiminnan järjestämiseen ja huomioi toiminnassaan myös henkilöstön
hyvinvoinnin. Henkilöstön hyvinvoinnilla kun on suora yhteys opiskeluhyvinvointiin.
Työ- ja toimintakyky punaiseksi langaksi Opetus- ja kulttuuriministeriön opetusneuvos Elise Virnes ja Opetushallituksen ammatillisen koulutuksen johtaja Esa Karvinen pitivät käytyä keskustelua arvokkaana. Käynnissä olevan ammatillisen koulutuksen reformin myötä työ- ja toimintakykyä tulee tarkastella osaamisena, joka läpäisee koko koulutuspolun ja toimii tutkinnon perusteiden ja opetussuunnitelmien punaisena lankana. Työkykypassi on opintokokonaisuus, jolla voidaan pitää työ- ja toimintakyky esillä opintojen alusta niiden loppuun asti.
Työkykytalo voidaan ammatillisessa koulutuksessa nähdä myös työkykyisenä yksilönä. Kun keho toimii ja vatsa on täynnä, terveys toteutuu. Arvot ovat sydän ja motivaatio pää, joka johtaa toimintaa.
Oppilaitosympäristön pitää olla terveellisyyteen ja hyvinvointikäyttäytymiseen kannustava. Likkuva koulu-ohjelma on laajennettava mahdollisimman pian toisen asteen
koulutukseen opiskelijoiden kehitystaso, koulutuksen toteuttamistavat sekä erityisesti ammatilliseen koulutukseen liittyen ammatti-identiteetit ja eri ammattialoihin liittyvät työ- ja toimintakykyhaasteet huomioiden.
Rahoituksen merkittävästi vähentyessä ja reformin toteutuessa 2018 täytyy varmistaa, että tehdään oikeita asioita. Työ- ja toimintakyky on tärkeä kokonaisuus.
Lisää hyvinvoinnin edustajia politiikkaan Keskustelutilaisuuteen osallistunut sivistysvaliokunnan ja valtion liikuntaneuvoston jäsen, kansanedustaja Hanna Kosonen, veti yhteen tilaisuuden puheenvuorot ja listasi asioita, joita hän aikoo eduskunnassa edistää. Kosonen koki toisen asteen reformin olevan mahdollisuus nostaa työkykyisyys koulutuksen punaiseksi langaksi. Oppilaitosten tilat pitäisi saada monipuolisesti käyttöön purkamalla raja-aitoja niin, että oppilaitostiloja voisi käyttää myös ilta-aikaan nuorisotyön toimitiloina. Kosonen tervehti ilolla ajatusta hyvinvoinnin edistämisen keinojen uudistamisesta talouden voimavarojen vähentyessä.