10 |
Turun Hyvinvointivirtaa-viikon aamu oli täydellinen syysaamu: yöllä lämpötila oli saattanut käväistä pakkasen puolella, tuulesta ei ollut tietoakaan ja syysvärien värittämän maiseman täydensi vähitellen esiin kirkastuva aurinko. Vähän ennen kymmentä talojen takaa alkoi kenttää kohden saapua opiskelijoita pienissä ryhmissä. Opiskelijoiden saapuminen sai tyytyväisen hymyn nousemaan lehtori Tea Järvisen kasvoille.
” Opettajat ovat lähteneet hyvin tuomaan ryhmiä paikalle. Osallistujia on tullut mukavasti heti aamusta, vaikka kelikin on vähän kylmä. Moni ylittää itsensä jo siinä, että edes lähtee osallistumaan kahdentoista minuutin Cooperiin tai kuuden minuutin kävelytestiin”, kertoo Järvinen.
” Tapahtumassa teemana on työkyky. Jokainen osallistuvista saa itselleen jonkun merkin siitä, missä oman kuntonsa kanssa menee. Cooperia oppilaitoksessa on juostu viimeksi kymmenen vuotta sitten.”
|
Raskasta, mutta palkitsevaa Ensimmäisessä lähdössä juoksuun starttasivat viimeistä vuottaan metallialalla opiskelevat Miko Bedal ja Aleksi Ajo, joilta molemmilta löytyy liikunnallista taustaa.
” Yläasteella olen viimeksi juossut Cooperin. Nyt jäin tuloksissa kauaksi niistä ajoista. Olin silloin liikunnallisempi ja pelasin jääkiekkoa”, Ajo kuvailee.
” Itselleni tulee melkein kymmenen kilometriä koulumatkoilla kävelyä päivittäin. Koulun jälkeen saatan jäädä myös pelaamaan säbää tai salille. Aika raskasta oli, mutta ilman kärsimystä elämä olisi liian helppoa”, Bedal toteaa.
Liiketalouden opettaja Nina Tamminen ei epäröinyt liittyä lähtöviivalle opiskelijoidensa rinnalle juoksemaan.
” Lähdin mukaan nimenomaan mallia näyttämään, kun ensin saatiin meidän ryhmästämme vain yksi juoksija Cooperiin mukaan. Liiketalouden alalla tarvitaan hyvää fyysistä
|
kuntoa ja kunnosta täytyy pitää huolta, että jaksaa työelämässä pitkään.”
” Cooperiin osallistuminen oli hyvä muistutus mulle siitä, millainen oma kunto on. Liikuntaan osallistuminen virkistää aina ajatuksia ja mieltä”, kertoo liiketalouden opiskelija Tomi Seesranta.
Eikä Cooperiin osallistuminen vaikuttanut ollenkaan” pahalta kokemukselta”, kun matkan jälkeen toivottiin, että toukokuussa koitos otettaisiin uusiksi. Ja saattaapa olla, että uusilla metritavoitteilla on toiveen kanssa jotain tekemistä.
|