Przybij Piątkę! Przybij Piątkę! nr 17 | Page 26

PRZYBIJ PIĄTKĘ ! NR 2 ( 17 ) – 2022 / 2023

Rozmowy z ciekawymi ludźmi …

5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza , święto ludzi dobrej woli utworzone w 1985 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ . Z tej okazji jeden z naszych redaktorów – Miłosz Newlacil postanowił porozmawiać z panią Magdaleną Stelmach-Kopeć – polonistką i koordynatorem Szkolnego Koła Wolontariatu .
MN : Dzień dobry , od wielu lat jest pani opiekunem Szkolnego Koła Wolontariatu w naszej szkole . Czy może pani przybliżyć początki tej działalności ? Od czego się wszystko zaczęło ?
MS-K : Wszystko zaczęło się piętnaście lat temu . W tym roku obchodzimy więc okrągłą rocznicę , odkąd zaczęliśmy prowadzić koło wolontariatu w naszej szkole . To jeszcze były czasy gimnazjum i właśnie zaczęło się od inicjatywy gimnazjalistów , którzy chcieli zorganizować akcję na rzecz jakiejś instytucji lub osób potrzebujących . Wybrali Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im . Małego Księcia . Tak to się zaczęło .
MN : Co jest dzisiaj najtrudniejsze w tej działalności ? Czy zaangażowanie uczniów zmienia się z roku na rok ? Jest z tym lepiej czy gorzej ?
MS-K : Najtrudniejsze jest chyba to , że jest bardzo dużo instytucji i osób , które potrzebują pomocy materialnej . Staramy się organizować różne akcje , w miarę możliwości naszego środowiska szkolnego , ale potrzeby są często dużo większe . Wspieramy hospicjum , o którym powiedziałam , ale także Pogodny Dom dla dzieci w Lublinie , z którym współpracujemy praktycznie od początku . Zdarzają się też sytuacje losowe , kiedy jakaś rodzina z naszej szkoły lub miasta potrzebuje pomocy finansowej i naszego wsparcia . Ponadto organizujemy również razem z Samorządem Uczniowskim pod opieką pani Agnieszki Rakuzy-Wójcik akcję ,, Polacy Rodakom zza Wschodniej Granicy ”, a wtedy ta pomoc wychodzi poza granice naszego kraju . Jeśli zaś chodzi o zaangażowanie uczniów , to nie mogę narzekać . W tym roku przyjęłam do
KLASY IV - VIII 26