PROGG Mag /2 | Page 16

16

MOŻLIWE EFEKTY:

Reali­za­cja WSZ jest wielką szansą dla wszyst­kich Wro­cła­wian. Nie tylko możemy dołą­czyć do czo­łówki miast euro­pej­skich, które prze­szły od modelu indu­strial­nego roz­woju do modelu eko­ro­zwoju, ale także możemy stwo­rzyć wspa­niałe tereny przy­ja­znego i rado­snego życia w naszym mie­ście. Tereny te mogłyby być zacząt­kiem zmian, które przy­czy­ni­łyby się do budo­wa­nia naj­waż­niej­szego kapi­tału we współ­cze­snym, roz­wi­nię­tym świe­cie: kapi­tału spo­łecz­nego. Moim zda­niem, para­dok­sal­nie, to wła­śnie te prze­miany zwią­zane z reali­za­cją WSZ mogą spra­wić, że uzy­skamy zna­czące koło zama­chowe, także w sfe­rze roz­woju eko­no­micz­nego naszego mia­sta. O wątku tym pisa­łem sze­rzej w poprzednim arty­kule.

Ogól­nie mówiąc, jest tak dla­tego, że roz­wój miast post­in­du­strial­nych doko­nuje się w opar­ciu o roz­wi­ja­nie smart-​​biznesów, zie­lo­nych tech­no­lo­gii. Wszystko to nie jest moż­liwe bez reali­za­cji całego pakietu wskaź­ni­ków „inte­li­gen­cji” mia­sta. To bowiem m.in. spra­wia, ze two­rzy się \ przy­cią­gamy klasę kre­atywną, która jest klu­czowa dla roz­woju tych sek­to­rów i, powią­za­nego z nimi, stylu życia. A ponadto, jak poka­zuje prak­tyka loko­wa­nia zna­czą­cych inwe­sty­cji, obec­nie o zaawan­so­wa­nych inwe­sty­cjach nie tyle decy­dują dobre warunki tech­niczno – eko­no­miczne (stają się one w roz­wi­nię­tych mia­stach porów­ny­walne), ale raczej swo­iste genius loci (toż­sa­mość miej­sca), cie­kawa oferta w sfe­rze kul­tury, poziom jako­ści życia oraz kapi­tał społeczny.

Reali­za­cja WSZ będzie ozna­czała także przy­wró­ce­nie miesz­kań­com ich mia­sta; dania im szansy na reali­za­cję pełni ich poten­cja­łów w oto­cze­niu, w któ­rym żyją.

Bez wąt­pie­nia WSZ będzie zatem sym­bo­lem nowego myśle­nia o Wro­cła­wiu; będzie to zara­zem kon­kret, który całemu światu pokaże, że – jak wiele post­in­du­strial­nych miast – prze­cho­dzimy do bar­dziej zaawan­so­wa­nej fazy roz­woju; do budowy mia­sta w realiach 21 wieku.

CIEKAWE PRZYKŁADY ŚWIATOWE:

Kon­cep­cja WSZ naro­dziła się spon­ta­nicz­nie, pod­czas róż­nych wypraw rowe­ro­wych po Wro­cła­wiu. Dopiero wtór­nie odkry­łem, że „duch czasu” działa i w róż­nych miej­scach świata albo już reali­zuje się podobne sieci albo wła­śnie trwają przygotowania.

Naj­bar­dziej znany przy­kład świa­towy to mia­sto Sin­ga­pur, w któ­rym kon­cep­cja jest reali­zo­wana od 1971 roku i sieć posiada obec­nie 200 km zie­lo­nych połą­czeń. W samym mie­ście tereny zie­lone obej­mują 47% jego powierzchni i zwięk­szają się rocz­nie od 4 do 6%!

Innym zna­nym przy­kła­dem jest Boston Eme­rald Nec­klace (bostoń­ski szma­rag­dowy naszyj­nik — piękna nazwa), czyli łańcuch par­ków bostoń­skich two­rzą­cych swo­isty naszyj­nik. Jest to pro­jekt histo­ryczny (jesz­cze z 19 wieku) i wciąż jest rozbudowywany.

Cie­kawy jest także Atlanta Bel­tLine, czyli pro­jekt zmiany kie­runku roz­woju (rede­ve­lop­ment) Atlanty w kie­runku zrów­no­wa­żo­nego roz­woju. Tworzona sieć parków będzie się skła­dać z połą­czo­nych par­ków róż­nego typu. Zosta­nie stwo­rzona wokół histo­rycz­nego kory­ta­rza kole­jo­wego, który zosta­nie prze­kształ­cony wła­snie w “BeltLine”.

Warto przy­to­czyć także pro­jekt Grünes Netz w Ham­burgu. Jest to część planu zmiany kie­runku roz­woju Ham­burga (rede­ve­lop­ment) w kie­runku mia­sta “car-​​free”.