16
MOŻLIWE EFEKTY:
Realizacja WSZ jest wielką szansą dla wszystkich Wrocławian. Nie tylko możemy dołączyć do czołówki miast europejskich, które przeszły od modelu industrialnego rozwoju do modelu ekorozwoju, ale także możemy stworzyć wspaniałe tereny przyjaznego i radosnego życia w naszym mieście. Tereny te mogłyby być zaczątkiem zmian, które przyczyniłyby się do budowania najważniejszego kapitału we współczesnym, rozwiniętym świecie: kapitału społecznego. Moim zdaniem, paradoksalnie, to właśnie te przemiany związane z realizacją WSZ mogą sprawić, że uzyskamy znaczące koło zamachowe, także w sferze rozwoju ekonomicznego naszego miasta. O wątku tym pisałem szerzej w poprzednim artykule.
Ogólnie mówiąc, jest tak dlatego, że rozwój miast postindustrialnych dokonuje się w oparciu o rozwijanie smart-biznesów, zielonych technologii. Wszystko to nie jest możliwe bez realizacji całego pakietu wskaźników „inteligencji” miasta. To bowiem m.in. sprawia, ze tworzy się \ przyciągamy klasę kreatywną, która jest kluczowa dla rozwoju tych sektorów i, powiązanego z nimi, stylu życia. A ponadto, jak pokazuje praktyka lokowania znaczących inwestycji, obecnie o zaawansowanych inwestycjach nie tyle decydują dobre warunki techniczno – ekonomiczne (stają się one w rozwiniętych miastach porównywalne), ale raczej swoiste genius loci (tożsamość miejsca), ciekawa oferta w sferze kultury, poziom jakości życia oraz kapitał społeczny.
Realizacja WSZ będzie oznaczała także przywrócenie mieszkańcom ich miasta; dania im szansy na realizację pełni ich potencjałów w otoczeniu, w którym żyją.
Bez wątpienia WSZ będzie zatem symbolem nowego myślenia o Wrocławiu; będzie to zarazem konkret, który całemu światu pokaże, że – jak wiele postindustrialnych miast – przechodzimy do bardziej zaawansowanej fazy rozwoju; do budowy miasta w realiach 21 wieku.
CIEKAWE PRZYKŁADY ŚWIATOWE:
Koncepcja WSZ narodziła się spontanicznie, podczas różnych wypraw rowerowych po Wrocławiu. Dopiero wtórnie odkryłem, że „duch czasu” działa i w różnych miejscach świata albo już realizuje się podobne sieci albo właśnie trwają przygotowania.
Najbardziej znany przykład światowy to miasto Singapur, w którym koncepcja jest realizowana od 1971 roku i sieć posiada obecnie 200 km zielonych połączeń. W samym mieście tereny zielone obejmują 47% jego powierzchni i zwiększają się rocznie od 4 do 6%!
Innym znanym przykładem jest Boston Emerald Necklace (bostoński szmaragdowy naszyjnik — piękna nazwa), czyli łańcuch parków bostońskich tworzących swoisty naszyjnik. Jest to projekt historyczny (jeszcze z 19 wieku) i wciąż jest rozbudowywany.
Ciekawy jest także Atlanta BeltLine, czyli projekt zmiany kierunku rozwoju (redevelopment) Atlanty w kierunku zrównoważonego rozwoju. Tworzona sieć parków będzie się składać z połączonych parków różnego typu. Zostanie stworzona wokół historycznego korytarza kolejowego, który zostanie przekształcony własnie w “BeltLine”.
Warto przytoczyć także projekt Grünes Netz w Hamburgu. Jest to część planu zmiany kierunku rozwoju Hamburga (redevelopment) w kierunku miasta “car-free”.