14 PENÍZE V RUKOU STÁTU
hospodářství“ 11 a jiné „ zločiny“. Komerční banky pomáhají vytvářet tlak na to, aby se do bankovního systému nedostalo příliš zahraniční konkurence, a proto centrální banku vybízejí k řádnému výkonu role „ regulátora bankovního systému“. Všichni tito lidé táhnou za jeden provaz a vytvářejí mocnou bankovní lobby, jejímž cílem je zachovat „ nezávislost monopolního falšovatele peněz“.
Státní monopol na výrobu užitečné věci( např. poskytování poštovních služeb) je zdrojem monopolního zisku, narušuje fungování cenového systému a způsobuje plýtvání zdroji. Státní monopol na provádění zavrženíhodné aktivity, jakou je např. falšování peněz( vytváření peněz z ničeho), je však již úplnou pohromou. Nejenže představuje fatální narušení tržní koordinace a způsobuje tak ohromné plýtvání zdroji, ale má na svědomí rozsáhlé a systematické přerozdělování bohatství od produktivních členů společnosti směrem k parazitům. 12 Stát si totiž prostřednictvím takovéto „ výroby“ peněz zajiš�uje ze svého pohledu životně důležité prostředky, které by nikdy nebyl schopen pomocí daní v takové míře získat. Nadále tím zamlžuje skutečnou cenu, kterou důvěřiví obyvatelé státu za jeho „ služby“( včetně „ péče o měnu“) platí.
kdo takové náhražky neoprávněně dává do oběhu, bude potrestán odnětím svobody až na šest měsíců nebo peněžitým trestem.( 2) Stejně bude potrestán, kdo a) bez zákonného důvodu odmítá tuzemské peníze b) bez hospodářské potřeby shromaž�uje drobné tuzemské peníze, nebo c) poškozuje tuzemské peníze. Oběh peněz je rovněž možné ohrozit prostřednictvím šíření informací o charakteru bankovnictví, a proto je rozšiřování zpráv, které zpochybňují zdraví bankovnictví rovněž zákonem zakázáno. Kdo ví, zda samotnou publikací této knihy( v níž Rothbard poukazuje na zjevnou skutečnost, že banky s částečnými rezervami nikdy nemohou dostát svým závazkům) nepácháme trestný čin …
11 Devizový zákon( 219 / 95 Sb.) upravuje např. nákup a prodej deviz a jejich
dovoz a vývoz. Tento zákon ještě do konce roku 2000 zakazoval ukládat peněžní prostředky na účtech v zahraničí bez povolení ČNB – nyní je to dovoleno, ale pakliže tato skutečnost není ČNB oznámena, hrozí „ pachateli“ pokuta do výše 1 milionu korun!
12 Více o historii a následcích tohoto jevu lze nalézt v práci nositele Nobelovy ceny za ekonomii F. A. Hayeka – Soukromé peníze, Liberální institut, 1999.