Peníze v rukou státu 31.1.2016 | Page 13

PŘEDMLUVA: CENTRÁLNÍ BANKOVNICTVÍ 13
ale rovnou je těmito prostředky „ zachrání“; 8 půjčuje je dokonce některým podnikům či vlastním zaměstnancům. 9 Zejména však půjčuje státu v případě, že se stát rozhodne utratit více, než je schopen lidem zkonfiskovat na daních. Za veškeré takové úkony inkasuje úroky, případně nehmotný zisk spočívající v získání přízně státu, kterému vděčí za své výsadní postavení. Stát a centrální banka, jak je na mnoha místech této knihy ilustrováno, tak žijí v dokonalé symbióze – jeden bez druhého se neobejdou.
Všechny výše zmíněné subjekty patří mezi vyvolené, kterým se dostává od spolku „ stát / centrální banka“ zvláštního privilegia. Jsou těmi, kteří se dostanou k vytištěným penězům jako první a mohou začít nakupovat. Za tuto „ službu“ se centrální bance samozřejmě musí odvděčit, aby na ně banka při dalším tištění peněz nezapomněla. Spolupracovníci centrálního bankéře proto usilovně produkují „ vědecké“ studie plné barevných grafů, složitých výpočtů a „ zlatých“ pravidel inflační emise, které „ dokazují“ nutnost „ stabilizační“ politiky centrální banky. Řada z nich vyučuje na( jak jinak než státem licencovaných, ne-li rovnou státních) školách, kde získává vědecké hodnosti a šíří dále pověsti o nutnosti existence centrálního bankovnictví a jeho funkcích. Stát dbá na to, aby nikdo nezpochybnil privilegované postavení centrální banky, vymýšlí tresty za „ narušení peněžního oběhu“, 10 „ ohrožení devizového
ky znějících termínů jako je REPO operace, diskontní sazba apod.
8 Ve chvíli, kdy komerční banka není schopná dostát svým závazkům, není
často schopná si ani dále vypůjčovat. Centrální banka potom prostředky, které komerční bance poskytuje, přestane považovat za půjčku a prostě je do ní nenávratně vloží, čímž splní svoji roli nepostradatelného „ věřitele poslední instance“, jejíž prostřednictvím opodstatňuje svoji existenci.
9 Půjčování vlastním zaměstnancům přímo centrální bankou je zcela oficiálně považováno za způsob, jak zabránit zneužití informací o „ zdraví“ bankovního systému.
10 Viz např. Trestní zákoník 140 / 1961 Sb.:
§ 144 Ohrožování oběhu tuzemských peněz( 1) Kdo neoprávněně vyrobí nebo vydá náhražky tuzemských peněz, nebo