День
малевича
23 лютого
Автор: Анастасія Шапоренко
Хто ховається за «Чорним квадратом»?
Кожен з нас чув про славетний витвір мистецтва “Чорний квадрат” Малевича. Цей «Чорний квадрат», здається, поглинув історію самого митця. Хто ховається за «Чорним квадратом»? Що він хотів нам сказати, малюючи чорні лінії на полотні? І чому кожен рік Польський інститут проголошує премії імені Малевича? Ким він був?
Казимир Малевич народився 1879 року в польській родині, кохався в любові батьків і був доволі щасливою дитиною, але з часом, чомусь, почав називати себе українцем, а не поляком. Чому парубку рідною стала наша українська душа? Родина Казимира довгий час проживала на Україні, мала дві кімнати в столичному будинку на вулиці Бульйонській, 15 (нині Боженка, 13).
Казимир учився в звичайній київській школі й вже тоді тяжів до малювання. Папір, який потрапляв до рук хлопця одразу оживав українськими пейзажами, друзі-художники не могли приховати свого захоплення талантом Казимира. Ще будучи юнаком Казимир відчував спорідненість своєї душі з Україною, любив ці безкраї поля, зелені ліси та затишні вулиці столиці. Перші фарби Малевича були куплені саме тут, у величному Києві, і це було неабияк важливо для серця митця: «Цілісіньку дорогу я милувався отими фарбами. Вони приємно бентежили мою нервову систему, як і вся природа України».
Для Казимира українська мова була рідною так само, як і польська. Вдома він спілкувався польською, але з друзями лише українською. Володів він неє так само легко як і пензлем. Округлі, чітко виведені чорним чорнилом літери лилися українським водоспадом у листах Малевича. Картина “Три християнина” показує його ставлення до українських земель, його любов до нашого народу та культури. Україна стала для нього справжнім джерелом натхнення, рідним краєм, де він завжди відчував себе потрібним. Серце митця тяжіло до цієї землі й ніколи не зрадило їй.