sti
I h prekrvenia tín pomocou sívnej terapie keď niektoré štúdie ukazujú, že v posledných rokoch v niektorých krajinách počet amputácií v súvislosti s prísnou kontrolou hladiny cukru v krvi diabetikov a v súvislosti s nárastom počtu vysoko sofistikovaných cievnych operácií klesá, napriek tomu je každá diabetická amputácia veľkou ľudskou tragédiou a nezanedbateľnou spoločenskou a ekonomickou stratou. Pritom sa predpokladá, že minimálne 80 % týchto amputácií by sa dalo predísť.
V snahe riešiť tieto zásadné problémy ochorení ciev končatín boli už od pradávna využívané aj fyzikálne metódy liečby. Tieto „ historické“ metódy sú vo svojej modernej podobe stále uplatňované a majú i svoje nespochybniteľné výsledky. Ide o rôzne formy vodoliečby podporujúcej periférne prekrvenie, o cvičenie dolných končatín a vôbec využívanie pohybu a liečebného telocviku, prípade i o využívanie prírodného alebo i medicínskeho oxidu uhličitého, ktorý v podobe vodných alebo i plynových kúpeľov je už po storočia bežnou súčasťou liečebnej starostlivosti hlavne v českých, slovenských a nemeckých kúpeľoch a teraz túto metódu „ znovu objavuje“ ostatný svet.
Od úsvitu dejín sprevádza ľudstvo celý rad ochorení, ktoré súvisia s poruchami prekrvenia končatín. Zdá sa, že s rozvojom civilizácie nadobúdajú tieto ochorenia stále na väčšom a väčšom význame, takže dnes predstavujú jeden zo skutočne veľkých medicínskych, spoločenských i ekonomických problémov.
Jedná sa najmä o periférne arteriálne ochorenia, zvlášť o obávané ischemické choroby dolných končatín, ktoré v rôznej forme a intenzite postihujú až 20 % populácie nad 60 rokov. Okrem týchto organických porúch tepien končatín sa môžeme často stretnúť aj s poruchami funkčnými, vazospastickými a vazoneurotickými ochoreniami. Veľmi bolestný je stály nárast periférnych komplikácií diabetesu. Periférna senzomotorická diabetická neuropatia, spojená s poruchami citlivosti končatín a ich až zúfalo krutým brnením a pálením postihuje 4 – 5 % populácie. Ešte strašnejší je však výskyt diabetických trofických porúch postihnutej končatiny, tzv. diabetickej nohy. Tento stav ročne končí približne pre 10 z 1 000 diabetikov amputáciou celej končatiny alebo jej časti.
• 2013 • www. zdravsi. sk
Boli a sú uskutočňované pokusy pre podporu prekrvenia končatín s možnosťou uplatniť aj elektroliečbu, magnetoterapiu, laserové žiarenie a ďalšie formy fyzikálnych energií. V posledných rokoch sa stáva populárnou záležitosťou aj fyzikálne- liečebná metóda označovaná ako MDM( mesodiencefalická modulácia), ktorá by elektrickými prúdmi uplatňovanými v určitých častiach mozgu mala modulovať vegetatívne riadenie priesvitu periférnych ciev v nedokrvenej končatine a tak „ na diaľku“ zlepšovať jej prekrvenie.
V rámci fyzikálnych metód podpornej liečby porúch prekrvenia končatín rôzneho pôvodu je s obľubou uplatňovaný aj podtlak, ktorý by mal zaisťovať účinnejšie nasávanie čerstvej krvi do končatiny, alebo naopak pretlak, ktorý by mal z končatiny vytlačiť prípadný opuch, znížiť tak v končatine tlak v kapilárach a následne potom týmito kapilárami dovoliť lepší prietok čerstvej krvi. Dlhodobé pôsobenie podtlaku však nemôže už raz nasatú krv z liečenej končatiny znovu účinne vytlačiť, takže už nasatá krv môže síce krátkodobo predať tkanivám postihnutej končatiny určité množstvo kyslíku, ale tým je potenciál podtlaku vyčerpaný, ďalší priebeh liečebnej procedúry môže k ďalšiemu priebežnému zvyšovaniu periférneho prekrvenia už len ťažko prispievať. Pôsobenie pretlaku počas celej fyzikálne-liečebnej procedúry je iste skvelé, najmä pokiaľ pozdĺž končatiny pôsobí príslušná tlaková vlna, ale samotným pretlakom do liečenej
17