KOPTIMIST Istorija ada se Fridrih Barbarosa u 12. veku vratio iz Krstaških ratova svom vojskovođi Otu Vitelsbahu je, kao nagradu za odanost i hrabrost, dao oblast kojom će njegovi potomci vladati narednih osam stotina godina. Ovo je priča o poslednjem od njih, o Ludvigu II Bavarskom, „ ludom kralju“, ljubitelju opere, pozorišta, arhitekture i muškaraca.
Priča o putovanju „ Romantičnom rutom“ kojom, u godini u kojoj se obeležava 130 godina od smrti „ ludog kralja“, obilazimo dvorce najjužnije nemačke pokrajine Bavarske neraskidivo je povezana sa pričom o Ludvigu II Bavarskom.
Priča, kao i naše turističko putovanje, započinje u dvorcu Nimfenburgu, Dvorcu Nimfi, u kome je 1845. godine rođen Ludvig II. Dvorac je podignut u šumi i bio je zamišljen kao letnjikovac, a danas je deo Minhena. U njemu je živeo deda junaka naše priče Ludvig I, poznat kao veliki ženskaroš, koji je čak i jednu odaju dvorca, Odaju lepotica, posvetio portretima svojih metresa. Iako je bio ljubitelj žena koji je i abdicirao zbog jedne suknje njegova ekscentričnost ne-
30 www. optimist. rs
odoljivo je privlačila malog Ludviga. Sa dedom je izgradio mnogo bolji emotivni odnos nego sa ocem Maksimilijanom. Ludviga su roditelji podvrgavali strogom režimu učenja i vežbi pripremajući ga za tron. Ovaj stres je u velikoj meri uticao na kasnije Ludvigovo ponašanje. Otac je retko pričao sa sinom, a sin je majku nazivao „ supruga mog prethodnika“.
Uprkos hladnim i emotivno nezainteresovanim roditeljima Ludvigovo detinjstvo je ipak imalo lepe momente. I zato naše putovanje nastavljamo ka dvorcu Hoenšvangau koji je Maksimilijan izgradio na temeljima starog zamka. U njemu je njegov sin proveo najlepše trenutke svoje mladosti. Mladi Ludvig je mnogo vremena provodio na jezeru Štambek gde se zbližava sa svojim ađutantom, mladim princom Polom fon Turnom. Njih dvojica postaju nerazdvojni. Zajedno jašu konje, čitaju poeziju, izvode scene iz romantičnih opera Riharda Vagnera. Ludvig je teško podnosio priče o Polovim vezama sa dvorskim damama, a nakon prinčeve veridbe prekidaju svaki kontakt.
Razočaran i tužan, Ludvig se ponovo povlači u sebe, u svet bajki, mitova i legendi. Iz tog sanjarenja budi ga prerana smrt njegovog oca. Ludvig je imao samo osamnaest godina kada je bio proglašen za kralja Bavarske. Javnost je mladog kralja prvi put videla na Maksimilijanovoj sahrani. Svi su bili očarani kraljevom mladošću i lepotom. Ludvig je bio visok čak 198 cm što je i za ono doba bilo neuobičajeno mnogo.
Čim je došao na vlast Ludvig II počinje da se zalaže za unapređenje kulture. Jedan od prvih kraljevskih akata bio je da dovede Riharda Vagnera na dvor. Vagnerove opere dopadale su se kraljevoj mašti ispunjenoj fantazijom i emocionalnom prazninom. Nakon susreta sa kraljem Vagner je napisao „ Avaj, on je tako zgodan i mudar, duševan i ljubak, da se plašim da će se njegov život otopiti u ovom vulgarnom svetu kao kratak san bogova."
Naš dragi“ ludi” kralj Kralj Ludvig II
Piše: M. Aranđelović
Pod pritiskom Dvora mladi kralj mora da otkaže gostoprimstvo problematičnom Vagneru, ali on i dalje nastavlja da pomaže buntovnog kompozitora.
Tokom prvih godina vladavine mladi kralj se suočavao sa dve najveće pretnje – brakom i Pruskom.
Sledeći pravila dvorske etikecije Ludvig II se verio svojom rođakom vojvotkinjom Sofijom. Nakon što je tri puta odlagao venčanje kralj je na koncu okončao agoniju tako što je raskinuo veridbu. Posle kraha veridbe počinju priče o kraljevoj homoseksualnosti. Tokom svoje