Operatorzy logistyczni 2024 | Page 17

Logistics Manager
całego importu towarowego Unii pochodziło ze statków płynących z Azji , z których większość podróżowała przez Morze Czerwone . Także zeszłoroczne wyliczenia Eurostatu nie pozostawiają złudzeń co do kluczowej roli tego szlaku . Warto choćby wspomnieć , że w III kw . 2023 r . z samych tylko Chin pochodziło 20 % unijnego importu towarowego . Komisja nie ma wątpliwości , że utrzymująca się konieczność opływania Afryki oraz wszystkie związane z tym koszty zostaną w końcu przeniesione na konsumentów indywidualnych .
Będzie to o tyle istotne dla sektora logistycznego i handlowego , że zapowiadane odbicie gospodarki polskiej , ale także niemieckiej , ma być właśnie zasługą ożywienia konsumpcji indywidualnej . Urzędnicy uspokajają jednak , że bezpośredni wpływ na inflację w Unii będzie stosunkowo niewielki , tj . 0,2 – 0,3 pp . Z drugiej strony zespół J . P . Morgan Research oszacował niedawno , że jeśli kryzys żeglugowy nie zostanie zażegnany , może to poskutkować dodaniem 0,7 pp . do globalnej inflacji bazowej towarów i 0,3 pp . do ogólnej inflacji bazowej w pierwszej połowie 2024 r . Pomimo uspokajającego tonu w kwestii inflacji , w unijnej prognozie wyraźnie wybrzmiewa ostrzeżenie , że dalsza eskalacja stanowi poważne ryzyko dla perspektyw gospodarczych , w szczególności , jeśli konflikt zakłóci dostawy surowców energetycznych , powodując gwałtowny wzrost cen ropy i gazu .
Na ewentualne niepożądane konsekwencje wskazuje również Światowa Organizacja Handlu ( WTO ), zaznaczając , że w związku z załamaniem się przewozów na Morzu Czerwonym tegoroczne estymacje odnośnie do handlu towarowego mają ulec zmianie , niestety na gorsze . W październiku prognozy zakładały wzrost na poziomie 0,8 % w 2023 r . i 3,3 % w 2024 r . Główny ekonomista WTO Ralph Ossa mówił jednak pod koniec stycznia , że obecnie te szacunki wydają się przesadnie optymistycznie . Handel towarowy spadł o 1,4 % rdr . po trzech kwartałach 2023 r . i pomimo faktu , że ostatnie trzy miesiące wypadły nieco lepiej , to zdaniem Ossy nie przełoży się to na końcowy wzrost 0,8 %. Dodatkowo wzrost w Europie nie spełnił oczekiwań , a ożywienie w Chinach nie było tak silne jak zapowiadano . Handel towarowy w 2024 r . ma jednak wypaść lepiej niż w 2023 r ., zwłaszcza że łańcuchy dostaw , mimo licznych przeciwności , wykazały niezwykle dużą odporność .
Paweł Wojtczak
Chief European E-commerce Officer , Marathon International
Outsourcing jako sposób na optymalizację kosztów
Outsourcing usług logistycznych to strategiczne podejście , które może znacząco przyczynić się do optymalizacji kosztów operacyjnych . Poprzez delegowanie określonych funkcji logistycznych do specjalistycznych firm zewnętrznych przedsiębiorstwa mogą skorzystać z różnorodnych korzyści , które przyczyniają się do redukcji kosztów . Outsourcing pozwala na lepsze wykorzystanie zasobów . Firmy logistyczne specjalizujące się w określonych obszarach , takich jak transport , magazynowanie czy zarządzanie zapasami , dysponują odpowiednim know-how oraz infrastrukturą , co pozwala na efektywne wykonanie zadań przy minimalnym nakładzie własnych zasobów .
Dodatkowo outsourcing umożliwia elastyczność kosztową . Dzięki zewnętrznym dostawcom usług logistycznych przedsiębiorstwa mogą łatwiej dostosować się do zmieniających się warunków rynkowych , są w stanie skalować działania w zależności od potrzeb , bez konieczności ponoszenia stałych kosztów związanych z własną infrastrukturą . Outsourcing pozwala także skoncentrować się na kluczowych obszarach działalności . Przeniesienie części obowiązków na zewnętrznych dostawców pozwala skupić się firmom na podstawowych kompetencjach oraz na rozwijaniu innowacyjnych rozwiązań , co może przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności i rentowności .
W 2024 r ., w dobie zmieniającego się otoczenia biznesowego i technologicznego , outsourcing usług logistycznych staje się jeszcze bardziej atrakcyjny ze względu na rozwój nowoczesnych technologii , np . sztucznej inteligencji , automatyzacji magazynów czy internetu rzeczy , które mogą być wykorzystane do optymalizacji procesów i obniżenia kosztów . W obliczu zmieniającego się otoczenia biznesowego , rosnącej kompleksowości logistyki i roli e-commerce , outsourcing usług logistycznych odgrywa kluczową rolę w optymalizacji kosztów operacyjnych . Może być skuteczną strategią dla firm poszukujących sposobów na efektywną obsługę logistyczną przy jednoczesnym ograniczeniu nakładów kapitałowych i skupieniu się na core biznesie .