Okulöncesi Günlük Plan Örneği günlük plan | Page 34
ETKİNLİK ZAMANI: Bütünleştirilmiş Türkçe, Sanat, Oyun, Fen, Okuma Yazmaya Hazırlık Etkinliği Küçük Grup
Etkinliği
ETKİNLİK ADI: “Zürafa Yapalım”
Kazanımlar ve Göstergeleri:
BİLİŞSEL GELİŞİM
Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik
sorular sorar. Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.
Kazanım 2:Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur.
Göstergeleri: Nesne/durum/olayın ipuçlarını söyler. İpuçlarını birleştirerek tahminini söyler. Gerçek durumu inceler.
DİL GELİŞİMİ
Kazanım 7: Dinledikleri/izlediklerinin anlamını kavrar.
Göstergeleri: Sözel yönergeleri yerine getirir. Dinledikleri/izlediklerini açıklar. Dinledikleri/izledikleri hakkında yorum
yapar.
MOTOR GELİŞİM
Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
Göstergeleri: Nesneleri yeni şekiller oluşturacak biçimde bir araya getirir. Malzemeleri keser. Malzemeleri yapıştırır.
Malzemelere elleriyle şekil verir. Malzemelere araç kullanarak şekil verir. Kalemi doğru tutar. Kalem kontrolünü
sağlar. Çizgileri istenilen nitelikte çizer.
SOSYAL DUYGUSAL GELİŞİM
Kazanım 3: Kendini yaratıcı yollarla ifade eder.
Göstergeleri: Duygu, düşünce ve hayallerini özgün yollarla ifade eder. Nesneleri alışılmışın dışında kullanır. Özgün
özellikler taşıyan ürünler oluşturur.
Kazanım 10: Sorumluluklarını yerine getirir.
Göstergeleri: Sorumluluk almaya istekli olduğunu gösterir. Üstlendiği sorumluluğu yerine getirir. Sorumluluklar yerine
getirilmediğinde olası sonuçları söyler.
Kazanım 15: Kendine güvenir.
Göstergeleri: Kendine ait beğendiği ve beğenmediği özelliklerini söyler. Grup önünde kendini ifade eder. Gerektiği
durumlarda farklı görüşlerini söyler.
Öğrenme Süreci:
- Öğretmen çocuklara “ Çocuklar hayvanların arasında en uzun boylu hayvan hangisi olabilir sizce?” diye
sorulur. Alınan cevaplar sonrasında “En uzun boylu hayvan Zürafadır çocuklar. Boyu ise 4 veya 5 m’dir.
Yavrularının boyu ise yaklaşık 2 m’dir” denir.
- Verilen bilgiler sonrasında “Zürafa” adlı parmak oyunu öğretmen rehberliğinde uygulanır.
Zürafa
Hayvanat bahçesine gittim (parmaklarla yürüme hareketi yapılır)
Başımı yukarı çevirdim (baş yukarı kaldırılır)
Birde ne göreyim
Upuzun bir boyun (sağ kol yukarı kaldırılır)
Çok şaşırdım (yüze şaşırmış ifadesi verilir)
Döndüm maymuna baktım
Boynu kısa mı kısa (kol yarım kaldırılır)
Merdivene tırmandım (tırmanma hareketi yapılır)
Uzun boynuna yakından baktım
Hemen tanıdım
Bu bizim zürafa
-
Parmak oyunu sonrasında öğretmen çocuklara “şimdi sizlerle beraber yavru bir zürafa yapacağız” der.
Çocukları masaya alır. Masaya Karton kutu, 4 adet kâğıt havlu rulosu, renkli fon kartonu, akrilik sarı- kırmızı
boya, fırça, oyuncak göz, makas ve yapıştırıcıyı koyar. Küçük zürafayı oluşturmak için çocukları gruplara
böler. Bir gruba kağıt havlu rulolarını, sarı akrilik boya ve fırçaları verir. Boyamalarını ister. Bir gruba karton