Przygotowując urządzenia HVAC do nadchodzącego lata , poza wykonaniem standardowego przeglądu , warto również zwrócić uwagę na efektywność energetyczną urządzeń . Poruszone w artykule względy pandemiczne , które istotnie przekładają się na sytuację i rynek m . in . najmu powierzchni biurowych , mobilizują do szukania sposobów na redukcję kosztów .
Wprowadzona od 1 stycznia 2021 r . opłata mocowa zwiększy koszty energii elektrycznej , a wiedząc , że instalacja HVAC ma największy udział w zużyciu energii w budynku , warto tym tematem zainteresować się już teraz .
Należy pamiętać , że wybór urządzenia na etapie inwestycji o wysokim współczynniku efektywności energetycznej w trybie chłodzenia ( SEER ) nie gwarantuje niskiego zużycia energii elektrycznej przez cały okres jego eksploatacji . Często ze względów na zaniedbania w konserwacji i nieprawidłową konfigurację sterowania warunki pracy urządzeń HVAC są mniej korzystne na obiekcie niż podczas określania SEER przez producenta w trakcie badania . Wykonując standardowy przegląd , serwisant dokonuje kolejno pomiarów poszczególnych parametrów . Te pomiary wskazują tylko chwilowe wartości i trudno na ich podstawie przeanalizować pracę całego urządzenia pod względem efektywności energetycznej przy ciągle zmieniającym się obciążeniu systemu .