To , jak się czujemy , ma ogromny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie , wykonywanie obowiązków zawodowych , motywację , a w efekcie na osiągane wyniki . Czynników , jakie wpływają na nasze samopoczucie , jest wiele , ale trudno mówić o dobrym samopoczuciu i komforcie pracy w pomieszczeniu bez dostępu do świeżego powietrza o odpowiedniej temperaturze , czystości i wilgotności .
To , że w dzisiejszych czasach niemal wszystkie budynki wyposażone są w systemy HVAC , nie oznacza , że możemy już mówić o komforcie . Niejednokrotnie spotkałem się z obiektami z „ syndromem chorego budynku ” ( Sick Building Syndrome ). Przebywanie w ich wnętrzu powodowało albo nasilało objawy chorobowe , a po opuszczeniu go objawy te ustępowały . Przyczyn takiego stanu może być wiele , ale jednymi z nich są bez wątpienia niesprawne lub zaniedbane urządzenia klimatyzacji i wentylacji .
Dlatego niezwykle istotne jest przeprowadzanie ich gruntownej konserwacji najlepiej dwa razy w roku . Czynności te należy powierzyć specjalistycznym serwisom , które dokonają nie tylko oczyszczenia i sprawdzenia poszczególnych elementów , ale także zajmą się odpowiednią higieną , odgrzybianiem i dezynfekcją jednostek . Drugim krokiem będzie odpowiednie podejście do kwestii regulacji . W okresie letnim temperatury , w których czujemy się najlepiej , to 23 – 26 ° C przy wilgotności rzędu 40 – 60 %. Dobrze jest nakreślić i ustalić harmonogram pracy urządzeń wraz z nastawami temperatur , uwzględniając przy tym takie okresy jak dni wolne lub tylko częściowe korzystanie z budynku .
CZYTAJ WIĘCEJ
O AUTORZE
Ireneusz Bohowicz
TECHNICAL MANAGER INNOVATIVE FACILITY MANAGEMENT POLSKA