OBIEKTY_1_2023(basic) | Page 17

Powszechnie zdarza się , że w ogłoszeniach o pracę na stanowisko pracownika ochrony warunkiem niezbędnym do rozpatrywania kandydatury jest posiadanie orzeczenia o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z oznaczeniem 01-U- upośledzenie umysłowe , 04-O – choroby narządu wzroku lub 02-P – choroby psychiczne . Często brakuje za to w nich tak kluczowych wymagań , jak doświadczenie w zabezpieczaniu obiektów i kompetencje . Osoby bez wymienionych powyżej orzeczeń są zazwyczaj odrzucane przez pracodawców . Co ciekawe , z tą patologiczną wręcz sytuacją branża ochrony boryka się już wiele lat .
Pytanie o to , czy osoby niepełnosprawne , a szczególnie chore psychiczne powinny pełnić funkcję pracownika ochrony . Zagadnienie o powinno zostać z pewnością podjęte przez stowarzyszenia branżowe i zamawiających tę usługę . Klient często nie jest świadomy , że obiekt przez niego zarządzany obsługują pracownicy ochrony z takimi problemami .
Model biznesowy agencji ochrony oparty na dopłatach z PFRON-u tak bardzo się rozpowszechnił , że zaczęły się podejrzenia o nieuczciwe sposoby nabywania orzeczeń o niepełnosprawności przez kandydatów do pracy . Jaką możemy mieć więc pewność , że taka osoba będzie uczciwa w stosunku do pracodawcy ?

Wyobraźmy sobie , że pracownik w ramach swoich obowiązków powinien dokonać sprawdzenia ogrodzenia o 4 km długości ( czyli wcale niedużego obiektu ) 4 razy na dobę . Nie wydaje się to szczególnie trudne zadanie , ale dla człowieka po 60 . roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności może okazać się nie lada wyzwaniem . czytaj więcej