Nyt fra Assisi-Kredsen Nr 112 - juli 2023 | Page 11

sker . Det var her , Frans og hans brødre etablerede sig og byggede de små hytter , der blev Frans ´ nye hjem efter at han havde forladt sin familie . Stedet , hvor Frans opholdt sig , er markeret med en hule under Rosen-kappellets kor . På væggene i kapellets skib er processen med det totale aflad skildret . Frans fik pavens godkendelse af , at man kunne få alle sine syndere forladt – og det kan man stadig på en bestemt dag om året . Dette har lige siden Frans` tid givet anledning til mange pilgrimme , og for at rumme dem er den store kirke blevet bygget . S . Maria degli Angeli blev udgangspunktet for franciskanernes virke , og det var også Frans ønske at dø her . Brødrene bar den døende Frans på en båre hertil , hvor han døde natten mellem 3 . og 4 . oktober 1226 i en syge-hytte , hvor der nu er et transitokapel .
Eftermiddagens tur gik til Cattedrale di S . Rufino , der er Assisis domkirke . Kirken har en meget smuk og harmonisk romansk facade . Rufino regnes for den , der bragte kristendommen til Assisi , han blev byens første biskop , led martyrdøden , og er i dag Assisis skytshelgen . Inde i kirken står døbefonten , hvor både Frans og Clara blev døbt . Umiddelbart til venstre for kirken lå Claras barndomshjem , der også er markeret med et lille kapel .
På vores vej op til Johannes Jørgensens hus kiggede vi ind i den tidligere kirke , S . Maria delle Rose , som nu anvendes til en udstilling af madonna-figurer . Figurerne er formet sådan , at de kan tolkes forskelligt , afhængig af fra hvilken side de ses – og det er muligt at købe dem i forskellige størrelser og træsorter . Johannes Jørgensen boede mange år i Assisi , og han er bl . a . kendt for sin Frans-biografi . Foran huset kunne Jakob fortælle , at Johannes
Jørgensen Selskabet i Danmark har fået en henvendelse fra den nuværende ejer af huset vedrørende dets fremtid . Dagen sluttede med en overdådig middag på restaurant La Rocca , hvor også den madglade Broder Theodor deltog .
Tirsdag 30 . maj
Det var et friskt pust i et program med mange kirker at komme på vandretur i Bosco di S . Francesco – og det gav en relevant mulighed for at reflektere over Frans` forhold til naturen som Guds skaberværk . Der var usikkerhed om rutens længde , og vi valgte at vende om ved et fint udsigtspunkt , hvoraf vi kunne se bygningskomplekset S . Francesco fra en ny og usædvanlig vinkel . På vejen tilbage botaniserede Ingelise og lavede en planteliste på ca . 30 arter . Bl . a . svaleurt , der blev dyrket som lægeplante ved middelalderens klostre . Den har en gul , ætsende mælkesaft , som gør huden rød og irriteret , og den skulle efter sigende have været anvendt af tiggermunkene for at se syge ud , når de skulle ud at tigge .
Svaleurt
11