Nomen Omen Wrzesień 2023 | Page 12

Czy masz depresję sezonową ?
Do postawienia diagnozy SAD konieczne jest , aby dana osoba spełniała kryteria zaburzeń depresyjnych nawracających i jednocześnie , aby epizody depresyjne pojawiały się cyklicznie .
Nie istnieje test , dzięki któremu można rozpoznać konkretnie depresję sezonową , aczkolwiek pacjent może odpowiedzieć na 2 następujące pytania , które służą w mniejszym lub większym stopniu za tzw . test przesiewowy .
1 . Czy w ciągu ostatnich 4 tygodni odczuwałaś zmniejszenie zainteresowań lub osłabienie odczuwania przyjemności ?
2 . Czy w ciągu ostatnich 4 tygodni czułaś się smutna , przygnębiona , miałaś poczucie braku nadziei ?
Odpowiedź twierdząca oznacza , że należy pogłębić diagnostykę i najlepiej pokierować się do specjalisty - psychiatry lub psychoterapeuty .
Leczenie
3 . Farmakoterapia - depresja sezonowa , podobnie jak inne rodzaje depresji , jest ściśle połączona z zaburzeniami aktywności neuroprzekaźników i zaburzeniami wydzielania hormonów . Leki przeciwdepresyjne mogą wpływać na wydzielanie serotoniny i mogą spowodować lepsze samopoczucie pacjenta .
Choroba vs wymówka
Depresja sezonowa jest uznawana za rzeczywistą i zdiagnozowaną ( klasyfikacja ICD- 10 ) chorobę psychiczną przez lekarzy i psychologów . Nie jest to “ jedynie wymówka ”. SAD charakteryzuje się nawracającymi epizodami depresji , które występują w określonym sezonie , zwykle jesienią i zimą , gdy jest mniej naturalnego światła słonecznego . Ważne jest , aby poważnie podchodzić do Zaburzenia afektywnego sezonowego i szukać pomocy , jeśli ty lub ktoś , kogo znasz , doświadcza objawów . To nie jest “ tylko wymówka ”, ale rzeczywisty stan , który znacząco może wpływać na jakość życia osoby . Jeśli podejrzewasz , że masz depresję sezonową lub znasz kogoś , kto może mieć tą chorobę , zaleca się skonsultowanie się z profesjonalistą ( psychiatra , psychoterapeuta , psycholog ) w celu prawidłowej oceny i wyboru opcji leczenia .

Hanna Dojka

Najbardziej powszechne są 3 metody leczenia :
1 . Psychoterapia poznawczo-behawioral-na ( CBT ) - jej celem jest pomoc pacjentom w nauce radzenia sobie w trudnych sytuacjach . Wykorzystywany jest proces “ aktywacja behawioralna ”, który pomaga pacjentom zaplanować przyjemne , angażujące zajęcia w ciągu dnia , aby uniknąć osłabienia aktywności , którego zwykle doświadczają zimą .
2 . Fototerapia - są to zabiegi polegające na naświetlaniu pacjenta światłem o natężeniu od 2500 do 10000 luksów . W efekcie uzyskuje się zmniejszenie stężenia melatoniny w organizmie , której nadwyżka uważana jest za depresjogenną .