Nomen Omen Styczeń 2024 nomen_styczeń2024 | Page 16

Aby pokazać nieco co jest możliwe dzięki takiemu podejściu przygotowałem kilka śmiesznych przykładów :
Język niemiecki
Jednym z języków które ostentacyjnie wykorzystuje tą technikę , jest bez dwóch zdań język niemiecki . Bardzo dużo wyrazów , które występują w tym języku składają się z wyrazów podstawowych , np .
Absurdalny Zbiór Niemieckich Rzeczowników Wielokrotnie Złożonych .
Kühlschrank - lodówka ( Kühl : chłodny , Schrank : szafa )
Najdłuższym używanym rzeczownikiem w języku niemieckim jest Grundstücksverkehrsgenehmigungszuständigk eitsübertragungsverordnung ; rozporządzenie mówiące o tym , kto odpowiedzialny jest za rozstrzyganie kwestii dotyczących własności . Jest ono tak długie że sami Niemcy zdając sobie sprawę z jego absurdalności zaczęli skrócać je do GrundVZÜV .
System ten jest na tyle powszechny i plastyczny , że nie znając właściwej nazwy na daną rzecz , opisując ją dookoła poprzez taki właśnie wyraz złożony możemy je odgadnąć .
Jeżeli zaliczać stworzone wyrazy , to jeszcze dłuższy okazuje się wyraz Hottentottenstottertrottelmutterbeutelrattenlattengitterkoff erattentäter , z zasługującym na uznanie wynikiem 72 liter , jest ( być może ( na prawdę nie da się tego stwierdzić )) najdłuższym wyrazem w języku niemieckim . Jego twórcą jest Mark Twain , a ( żeby było śmiesznie ) na polski przełożył ją Julian Tuwim .
Hottentottenstottertrottelmutterbeutelrattenlat tengitterkofferattentäter , czyli zabójca ( Attentäter ) hotentockiej ( Hottentotten ) matki ( Mutter ) głupka i jąkały ( Stottertrottel ) umieszczony w kufrze ( Koffer ) z plecionki