Wraz ze wzrostem popularności astronomii wśród nastolatków i nastolatek , coraz większe zainteresowanie wzbudzają jakiekolwiek wydarzenia na nocnym niebie . Prawda jest taka , że patrzenie w gwiazdy nie jest takie proste jak się może wydawać , ale z odpowiednią , niewielką wiedzą każdy , nawet największy amator , może spróbować swoich sił w obserwacji .
1 . RESEARCH
Pomimo że astronomia cieszy się dużą popularnością , trudno znaleźć rzetelne informacje na temat poszczególnych zjawisk , w odpowiednim czasie , aby się przygotować . Dlatego bardzo ważne jest zapamiętać kilka bardzo pomocnych stron , które ułatwiają astronomom życie . Szczególnym świętym graalem wśród znanych mi stron jest In-The- Sky . org . Pod tą domeną mamy całą masę przydatnych materiałów począwszy od 3D map nieba , a kończąc na mapie księżyców i satelit . Jednak najważniejszą zakładką tej strony jest Calendar of Astronomical Events . To tutaj znajdziemy rozpiskę poszczególnych zjawisk astronomicznych , rozpisanych miesiące do przodu . Po wpisaniu koordynatów swojej lokalizacji można dowiedzieć się takich rzeczy jak : co oznacza dane zjawisko ? W jakich godzinach będziemy mogli je obserwować ? Czy będzie widoczne z naszego położenia i jeśli tak , czy potrzebujemy do tego teleskopu , czy wystarczą nam gołe oczy ? Warto jednak zwrócić uwagę na czas występujących wydarzeń . Pełnia księżyca 13 listopada niekoniecznie musi wypadać wieczorem . Może ona nastąpić rankiem tego samego dnia , o 3 w nocy kiedy jeszcze będzie ciemno . Godziny są tutaj kluczowe i warto na nie zwracać uwagę .
2 . WARUNKI ATMOSFERYCZNE
Na nasze nieszczęście , wszystko to podlega kaprysom pogody . Warunki astronomiczne i atmosferyczne są niesamowicie ważne przy planowaniu jakichkolwiek obserwacji . Największą zmorą astronomów są oczywiście chmury . Nawet przy najmniejszym zachmurzeniu lub wilgotności powietrza obserwacje stają się bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe . Przykładowo chmury są w stanie zasłonić księżyc , a nadmierna wilgoć może spowodować , że będzie detale na jego powierzchni będą rozmazane , a on sam będzie świecił jak reflektor . Dlatego zawsze przed wyjściem z domu powinniśmy sprawdzać warunki atmosferyczne . Najlepiej do tego zadania nadaje się strona Windy . com , w której da się sprawdzić zachmurzenie , temperaturę , wiatr itp . Co więcej , możemy również , przesuwając suwakiem , sprawdzić w jaki sposób chmury będą przemieszczać się nad naszym miastem , co pozwoli nam zobaczyć jakie są szanse na rzeczywiste zachmurzenie .