Nomen Omen Październik 2023 nomen_październik2023 | Page 27

Natalia Ślęczkowska
Obecnie , dzięki zastąpieniu ołowiu cyną , wykonywanie witraży stało się bezpieczniejsze i bardziej dostępne . Coraz więcej osób zajmuje się tą sztuką nawet hobbystycznie . Z wykonywaniem witraży łączy się również ich konserwacja - opracował i opublikował ją Eugeniusz Kwiatkowski w 1956 roku . Naprawa starych witraży zaczyna się od oceny stanu okna ; sprawdza się które elementy należy wymienić . Wykonuje się również wzór okna , by móc potem zespolić elementy . Następnie rozpuszcza się stare ramy w specjalnym kwasie i oczyszcza szybki . Artyści tworzą też repliki uszkodzonych elementów . Na koniec ponownie składa się witraż w całość i umieszcza na miejscu , gdzie może cieszyć oko przez następne dekady .

Natalia Ślęczkowska

Od wieku XVI zaczęto używać farb na bazie szkliwa , co umożliwiało wypalenie po malowaniu i uzyskaniu większej liczby detali z niespotykaną do tej pory dokładnością .
Kolejną rewolucję przeprowadził Louis Comfort Tiffany na przełomie XIX i XX wieku . Użył on miedzianej taśmy do spajania szklanych elementów , które potem lutował cyną . Dzięki temu był w stanie uzyskać więcej kształtów i stworzyć słynne lampy określane teraz jako lampy Tiffany ’ ego .