Nomen Omen Paźdzernik 2019 | Page 8

8

Każdy z nas potrzebuje obecności drugiego człowieka. Przyjaciel to osoba, z którą nie tylko świetnie spędza się czas, ale też zawsze można na nią liczyć. Nawet jeśli ktoś twierdzi, że najlepiej czuje się we własnym towarzystwie, to prędzej czy później i tak nadejdzie moment, gdy będzie potrzebował czyjejś pomocy bądź po prostu rozmowy. A sytuacje do tego prowadzące mogą być najróżniejsze. Co w takiej chwili można zrobić? Większość osób pewnie poradzi, by zwrócić się do zaufanego kompana. Co jednak, jeśli się go nie ma? Czy istnieje rozwiązanie inne od otworzenia się na drugiego człowieka i stworzenia z nim więzi? Niektórzy, szczególnie część mieszkańców wschodniej Azji, odpowiedzą, że tak. A nazywa się ono "wypożyczalnią przyjaciół."

Czym więc jest, zapo-czątkowany w Japonii, ,,Rental family service”? Najprościej można stwierdzić, że to serwis, zapewniający aktorów, którzy wcielają się w rolę przyjaciół, członków rodziny, partnerów na różne wydarzenia towarzyskie. Założony został on pod koniec XX wieku w Japonii, czyli miejscu, z którego jak wiadomo pochodzi wiele oryginalnych i przydatnych wynalazków. Skorzystanie z niego nie jest skomplikowane. Wystarczy skontaktować się z jedną z zajmujących się tym or-ganizacji, przez telefon bądź stronę internetową, a następnie wypełnić formularz. Formularz, zawierający dane – informacje o wyglądzie, charakterze i roli, którą wynajmowana osoba ma spełniać.

Zakres usług serwisu jest bardzo szeroki, zależy też głównie od typu danej organizacji. Oprócz wymie-nionych wcześniej, można by rzec podstawowych ofert, istnieją też inne możliwości. Japońska firma Family Romance stworzyła m.in. ofertę ,,Real Appeal”, dzięki której da się ,,zamówić” osobę lub osoby, które będą pozowały z zainteresowanym do zdjęć, umieszczonych później w social mediach. Ma to służyć zwiększeniu popularności danego człowieka, ukazania go jako kogoś bardziej popularnego. Innym przykła-dem może być wynajęcie powiernika do przeprosin. Znane są też przypadki aktora, który wyrazi za nas emocje, których my wyrazić nie potrafimy, oraz wynajmu osoby, która doprowadzi kogoś do płaczu, w celu osiągnięcia słynnego katharsis.

Jedną z najczęściej omawianych sytuacji sko-rzystania z usług Family Romance jest historia mieszkańca Tokio – Nishidy. Zdecydował się on na to w wieku sześćdziesięciu lat. Czuł się bardzo samotny, gdyż jakiś czas wcześniej zmarła jego żona, a córka opuściła dom po kłótni i już nigdy nie wróciła. Mężczyzna dowiedział się o takiej możliwości z telewizji i od razu skontaktował się z serwisem.

Przyjaciel

w minutę