Nomen Omen Marzec 2024 Nomen Omen Marzec 2024 | Page 42

Aktywność wzrastała również w wielu podkorowych obszarach mózgu , takich jak wzgórze i układ limbiczny , a także w obszarach korowych , w tym potylicznej szczelinie skroniowej oraz potylicznej kory środkowej skroni . Inne aktywne obszary obejmowały dolny strumień przetwarzania i korę czołową - potyliczną kory czołowej .
Muzyka nieprzyjemna i przyjemna , grana na żywo , miała podobne efekty neuronalne na lewą amygdalę , ale stymulowała różne obszary mózgu . Na przykład muzyka przyjemna na żywo wywoływała większą aktywność w lewej półkuli mózgu . Co sugeruje , że gdy grano muzykę nieprzyjemną , sieć neuronalna wykazywała więcej funkcjonalnych połączeń z lewym migdałkiem , stymulując układy limbiczne .
Co ciekawe , badacze zidentyfikowali aż 33 cechy akustyczne związane z emocjami wyrażanymi przez muzykę w sześciu kategoriach , w tym tonalność , wysokość dźwięku , rytm , cechy spektralne , oraz dynamikę . Stwierdzono , że muzyka na żywo różni się akustycznie od muzyki nagranej i jest z nią pozytywnie powiązana pod względem tych cech , podczas gdy muzyka nagrana zazwyczaj wykazywała ujemne korelacje . ściśle powiązane z tym , że muzycy są uważni na sygnały płynące od swojej publiczności .
NIEPOWTARZALNE DOŚWIADCZENIE MUZYKI NA ŻYWO
Podsumowując , to badanie podkreśla niezrównany emocjonalny wpływ muzyki na żywo w porównaniu z jej nagranym odpowiednikiem .
Poprzez innowacyjne eksperymenty z udziałem neurofeedbacku w czasie rzeczywistym i obrazowania rezonansu magnetycznego , naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu wykazali , że koncerty na żywo nie tylko wywołują silniejsze i bardziej spójne emocjonalne reakcje w amygdale mózgu , ale także wzmacniają ogólną wymianę informacji w obrębie mózgu . Ten proces wywołuje głębokie zaangażowanie poznawcze i emocjonalne , które oferuje muzyka na żywo . Ich badania pogłębiają nasze zrozumienie wpływu emocjonalnego muzyki , podkreślając niezastąpioną wartość i unikalne połączenie , które muzyka na żywo buduje zarówno między wykonawcami , jak i publicznością , podążając za naszą ewolucyjną skłonnością do bogatego doświadczenia koncertowych występów .

Julia Reising

WNIOSKI
Bieżące badanie , korzystając z muzyki przyjemnej i nieprzyjemnej , wykazało , że muzyka na żywo ma fundamentalnie różne efekty na mózg . Wynika to z faktu , że akustycznie muzyka na żywo i nagrana są różne , ponieważ koncertowe występy muzyczne i reakcje emocjonalne są