Czy podróżowanie
w czasie staje się możliwe?
Czy kiedykolwiek chciałeś cofnąć czas, nawet na kilka sekund? Jednak strzałka czasu porusza się tylko w jednym kierunku, zgodnie z drugą zasadą termodynamiki, ale Naukowcy z Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii połączyli siły z kolegami z USA i Szwajcarii i przywrócili stan komputera kwantowego ułamek sekundy w przeszłość. Obliczyli również prawdopodobieństwo, z którym elektron w pustej przestrzeni międzygwiezdnej spontanicznie powróci do swojej niedawnej przeszłości.
psychologicznym postrzega-niu czasu, o tym, że pamię-tamy przeszłość, nie przy-szłość. Tak więc druga zasada termodynamiki brzmi: izo-lowany system albo pozostaje statyczny, albo ewoluuje w kierunku stanu chaosu, a nie porządku.
Większość praw fizyki nie rozróżnia przyszłości od przeszłości. Na przykład niech równanie opisuje kolizję i odbicie dwóch identycznych kulek bilardowych.
kulek bilardowych. Jeśli zbliżenie tego zdarzenia jest rejestrowane za pomocą aparatu i odtwarzane w odwrotnej kolejności, nadal można je przedstawić za pomocą tego samego równania. Oprócz tego nie da się rozróżnić, które nagranie jest prawdziwe, a które odwrócone.
Jednak, jeśli film z bilą zderzającą się tym razem z piramidą kulek bilardowych byłby odtwarzany do tyłu i do przodu, widz mógłby szybko rozpoznać,
W skali codziennej nieodwracalne procesy ter- modynamiczne zachodzą w jedną stronę: Gaz rozpręża się do próżni, cukier rozpuszcza się w herbacie, a upuszczona na podłogę szklanka rozpada się na wiele kawałków, które "same z siebie" za nic nie chcą się na powrót połączyć. Prawie na pewno termodynamiczna strzałka czasu wyznacza kierunek zachodzenia pro-cesów biologicznych, te zaś, jak wierzymy, decydują o