Kiedy jest się odpowiedzialnym za miliony
recenzja Czasu mroku
Film Czas mroku to adaptacja powieści Anthony’ego McCartena oraz opowieść o kilkunastu niezwykle ważnych i bardzo trudnych dniach z życia Winstona Churchilla. Dramat wojenny, a zarazem political fiction i film historyczny został wyreżyserowany przez Joe Wrighta, a scenarzystą do niego był sam McCarten. Film został obsadzony w gwiazdorskiej obsadzie na czele z Gary’m Oldmanem w roli Winstona Churchilla, Kristin Scott Thomas jako żoną głównego bohatera - Clementine Churchill, Benem Mendelsohnem grającym króla Jerzego VI Windsora, a także Lily James, która wcieliła się w rolę asystentki premiera Wielkiej Brytanii Elisabeth Layton. Film, który premierę miał 1 września 2017 roku na pamiątkę 78. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej, otrzymał łącznie 27 nominacji oraz 5 statuetek: 2 Oscary (dla Gary’ego Oldmana za główną rolę pierwszoplanową i za najlepszą charakteryzację i fryzury), Złoty Glob dla Gary’ego Oldmana oraz dwie nagrody BAFTA - dla Gary’ego Oldmana i za najlepszą charakteryzację i fryzury.
Fabuła Czasu Mroku opiera się na kilkunastu dniach z życia słynnego Winstona Churchilla, podczas których z posła Izby Gmin zostaje mianowany premierem Zjednoczonego Królestwa i musi stawić czoło zagrożeniu, jakim są nazistowskie Niemcy oraz potencjalna inwazja na wyspy brytyjskie. Pomimo starań dyplomatycznych premiera Neville’a Chamberlaina i jego rządu nie udaje się utrzymać pokoju w Europie. Hitler zaatakował kraje Beneluxu, a następnie Francję.
Ponieważ Chamberlain zawiódł jako premier, po licznych dyskusjach pomiędzy członkami różnych partii na stanowisko premiera mianowany zostaje Churchill, który nie cieszy się sympatią w Parlamencie. Staje za sterami brytyjskiej polityki i rządu, mając za zadanie zdecydować wobec beznadziejnej sytuacji - kapitulacje sojuszników, otoczenie całej zawodowej brytyjskiej armii przez Niemców pod Dunkierką - czy negocjować pokój z III Rzeszą, czy kontynuować walkę samemu. Mając, zdaje się, wszelkie okoliczności przeciwko sobie, w jego rękach znajduje się przyszłość milionów ludzi i całej Europy.