W przeszłości niektóre amerykańskie firmy, przykła-dowo Macy's i JCPenney, były krytykowane za rozpoczynanie promocji Czarnego Piątku już w czwartkowe Święto Dziękczy-nienia. Wywołało to oburzenie, ponieważ Święto Dziękczy-nienia to dzień wolny, który pracownicy powinni spędzać w domu, świętując ze swoimi rodzinami. Często także na-bywcy zaniedbują Święto Dziękczynienia przez Black Friday, zajmując dobre miejsce w kolejkach jeszcze w czwar-tkowe wieczory i czekając na otwarcie sklepów.
Ze względu na ilość ludzi oczekujących na otwarcie sklepu, otwarcie go może być dla pracownika dość niebez-pieczne. Tuż po otwarciu sklepu musi on uniknąć fali kon-sumentów wbiegających do sklepu i rzucających się na półki, żeby zdobyć jak najwię-cej przecenionych produktów. W 2008, w sklepie sieci Walmart, doszło do incydentu. Po wyważeniu drzwi przez oczekujący tłum klientów, stratowany został jeden z pracowników sklepu. Niestety nie przeżył tego wypadku. Dodatkowo obrażenia odniosło
11 innych pracowników tej placówki, w tym kobieta w ciąży.
Zachowanie kupujących stanowi zagrożenie nie tylko dla obsługi, ale też dla ich samych. Sytuacja jest na tyle zła, że nieraz zdarzyły się ofiary śmiertelne. Szczególnie często następuje to w Stanach Zjednoczonych. W 2012 roku na parkingu pod sklepem Walmart doszło do strzelaniny z powodu walki o wolne miejsce. W 2009, w innym sklepie tej sieci pewna klientka chciała skorzystać z promocji i kupić przeceniony sprzęt elektroniczny. W kolejce do kasy doszło jednak do słownej awantury pomiędzy nią a innymi klientami i rzeczona kobieta spryskała gazem pieprzowym pozostałe osoby stojące w kolejce. W 2011 jedna z klientek, która chciała kupić konsolę do gry z 60-procentowym rabatem, innych klientów sklepu ze sprzętem elektronicznym potraktowała gazem pieprzowym. Rok później dwie osoby zostały postrzelone przed jednym ze sklepów. Pokłóciły się o miejsce parkingowe. W 2016 r. trzech kupujących zostało postrzelo-nych. Jeden mężczyzna w wyniku odniesionych ran zmarł później w szpitalu.
Zdarza się to jednak nie tylko w Stanach Zjednoczo-nych. Podobny przypadek miał miejsce w 2016 roku, w ka-nadyjskim Vancouver, gdy mężczyzna bez koszulki wyma-chiwał w tłumie paskiem, raniąc jedną osobę.
W Polsce na szczęście do strzelanin nie dochodzi. Zda-rzają się niebezpieczne za-chowania ze strony kupują-cych jednak w mniejszym stopniu. Nie mniej, my Polacy też mamy temu świętu coś do zarzucenia. Przed Black Friday wiele sklepów stopniowo pod-wyższa ceny produktów. Ze względu na to, produkty z okazji Czarnego Piątku, tak naprawdę mają taką samą lub nawet wyższą cenę niż miały miesiąc lub dwa wcześniej. Ze względu na to została stworzona wyszukiwarka internetowa “Fake Friday”. Pozwala ona zobaczyć, jak kształtowała się cena interesującego nas produktu (wyłącznie elektro-nicznego) w ciągu ostatnich 6 miesięcy.
Black Friday jest także idealną okazją dla oszustów. Wiele osób tego dnia próbuje sprzedać zepsute obiekty lub kłamie w sprawie wartości obniżek.
Czarny Piątek potrafi dostarczyć wiele dobrych okazji do nabycia potrzebnych lub wymarzonych produktów. Jest to też świetny sposób by wspomóc przedsiębiorstwa, które dużo ucierpiały na pandemii COVID-19. Jednakże, zakupy należy robić z głową, ostrożnie i uważnie spraw-dzając każdą ofertę, zwłaszcza w sklepach i na stronach słabo nam znanych. Każdemu czytającemu życzę udanego Black Friday i jak najlepszych zakupów!
Daria Szeremeta