Nigdy nie podejmuj decyzji w oparciu o krótkotrwałe emocje
Oczywiste jest to , że emocje pełnią bardzo istotną rolę w życiu każdego z nas , mają one wpływ zarówno na zdrowie psychiczne , relacje z innymi ludźmi , z samym sobą , a także na zdrowie fizyczne . Emocje są wynikiem myśli , a sposób w jaki myślimy można kontrolować przy pomocy odpowiednich technik - możliwa jest zmiana sposobów myślenia . Ważne jest , aby przekierować tor swoich myśli korzystnie dla nas , aby następnie wypracować zdrową ekspresję emocji . Pierwszym krokiem , aby taka zmiana mogła zajść , jest stawanie się coraz bardziej samoświadomym . Samoświadomość idzie w parze z kontrolą nad sobą i swoimi emocjami . Psycholodzy znaleźli na to sposoby , które mogą okazać się pomocne w tym procesie . Jeden z nich , poznacie w tym artykule .
PAUZA- PRZYCISK NA PILOCIE EMOCJONALNYM
Wciśnięcie pauzy w naszej głowie , odwołuje się do tego , aby unikać natychmiastowej reakcji i komunikacji . Człowiek w emocjach , zwłaszcza w złości , potrafi bardzo szybko wylać z siebie potok słów , które mogą być szkodliwe dla nas samych , ale również dla otoczenia . To może prowadzić do poczucia winy , że takie zachowanie miało miejsce . Pauza dotyczy również między innymi impulsywności , np . w sprawie zakupów lub zażycia tabletki przeciwbólowej . Aby zminimalizować szkody , które impulsywność może przynieść w tych sytuacjach , warto wyrobić w sobie nawyk refleksji w sytuacji emocjonalnej . Taki system wymaga dużego nakładu pracy , jednak jest pierwszym krokiem do tego , aby emocje działały na naszą korzyść a nie na szkodę .
JAK MOGĘ SOBIE Z TYM PORADZIĆ ?
Ważne jest , aby zacząć od oddechu . Głębokie wdechy pomagają uspokoić reakcje , które zachodzą w ciele . Technika 10 sekund , umożliwia włączenie tytułowej pauzy . Należy policzyć w myślach do 10 , zanim się zareaguje . Pewnie wiele z nas już wcześniej słyszało o tej metodzie , jednak najczęściej nie byliśmy świadomi jakie mogą być z tego długofalowe korzyści . Nawyk , a co za tym idzie , większa kontrola . Pauza w połączeniu z podstawowymi pytaniami , które trzeba sobie zadać , tworzą zgraną drużynę . Istnieje kilka istotnych pytań , które warto zadać sobie w procesie uczenia się kontroli nad emocjami . To pytania takie jak :
●Jaki jest mój styl komunikowania się ? Mówię co myślę , w jaki sposób to robię ? Jak ten styl mógłby być opisany przez innych ?
●Jak mój obecny nastrój wpływa na to , w jaki sposób podejmuję decyzje i co myślę ?
●Jakie szkody i korzyści z moich emocji ?
● Jak widzę sposób , w jaki podejmuję decyzje ? Czy jest on impulsywny czy przemyślany ? Co jest tego przyczyną ?