C O P O W O D U J E , Ż E R O Ś L I N Y W Y D A J Ą D Ź W I Ę K I ?
Jednak ani tytoń , ani pomidor , ani żadna inna roślina nie mają strun głosowych czy płuc . Co sprawia , że wydają dźwięki ? Naukowcy postawili hipotezę , która – zastrzegają – wymaga potwierdzenia . Według nich dźwięki powstają w ksylemie ( inaczej drewnie ): tkance roślinnej odpowiadającej za transport wody i substancji odżywczych z korzeni do łodyg i liści . Mówiąc dokładniej , podejrzewają , że z powodu braku wody rośliny zostają wprowadzone w proces kawitacji . Kawitacja to zjawisko powstawania w cieczy pęcherzyków powietrza na skutek spadku ciśnienia , które powodowane jest przez parowanie wody . Te pęcherzyki następnie rozpadają się w tkance rośliny , a rezultatem jest wydawanie trzaskającego dźwięku , który można usłyszeć jedynie za pomocą specjalnych urządzeń podłączonych do rośliny .
Jest możliwe , że inne organizmy mogły wyewoluować , aby słyszeć i reagować na te dźwięki . Na przykład ćma , która zamierza złożyć jaja na roślinie lub zwierzę , które zamierza zjeść roślinę , może używać dźwięków , aby pomóc w podjęciu decyzji .
Praca naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie jest przełomowa i może ostatecznie doprowadzić do zmiany paradygmatu w biologii . Dźwięki wydawane przez rośliny przyczynią się do wykształcenia nowych kierunków analitycznych botaniki , co przyniesie więcej badań w tym temacie . W czasach gdzie oszczędzanie wody jest kluczowe , rolnicy będą mogli zaplanować jakie rośliny potrzebują wody , jakie nie .
Julia Reising
S Y M F O N I A N A T U R Y I D O C Z E G O P R Z Y D A N A M S I Ę T O O D K R Y C I E
Bardzo wiele gatunków emituje i słyszy ultradźwięki . Najbardziej znanym przykładem są nietoperze , które używają ultradźwięków do echolokacji . Dzięki temu mogą polować w ciemnościach na owady . Ćmy zaś , słyszące ultradźwięki , mają szanse nietoperzowi uciec . Ultradźwięki słyszą również np . delfiny , wieloryby , chomiki czy psy . Jeśli chodzi o rośliny , to nie pierwsza próba takich dociekań dotyczących relacji symfonii i komunikacji w świecie roślin . Wcześniejsze badania tego samego zespołu badaczy sugerowały , że wiesiołek wieczorny ( Oenothera drummondii ) uwalnia słodszy nektar , gdy jest wystawiony na dźwięk latającej pszczoły , ale ostatecznie nie uzyskano wiarygodnych wyników , co nie oznacza , że w przyszłości badania nie zostaną wznowione . Inne rośliny również mogą nasłuchiwać i korzystać z tych dźwięków , badania sugerowały , że niektóre rośliny zmieniają swoją ekspresję genów w odpowiedzi na dźwięki . A jakie korzyści mają na tym zwierzęta ? Tego dotyczy wypowiedź ów wspomnianej prof . Lilach Hadany .