Cortical Labs z Australii to pierwszy sturtup na świecie, który łączy ze sobą osiągnięcia i badania z zakresu inżynierii, sztucznej inteligencji, informatyki oraz biologii. Firma Cortical została oficjalnie założona w czerwcu ubiegłego roku. Przede wszystkim buduje ona nową generację biologicznych układów komputerowych. Wykorzystując tzw. bioinformatykę Cortical Labs działa, aby stworzyć płynną inteligencję tak, aby komputery mogły działać w nieznanych im wcześniej sytuacjach. Ponadto byłyby one odporne na uszkodzenia fizyczne ze względu na ich zdolność adaptacji. Co jednak najważniejsze maszyny stałyby się wydajniejsze energetycznie.
W rzeczywistości buduje on miniaturowe „mózgi”, używa-jąc prawdziwych biologicznych neuronów osadzonych na spe-cjalistycznym układzie kom-puterowym. Obecnie firma pracuje nad uzyskaniem swoich urządzeń, które do tej pory zbliżają się do mocy obli-czeniowej mózgu ważki. Cortical Labs używa dwóch metod do stworzenia swojego sprzętu: albo pobiera mysie neurony z zarodków, albo wykorzystuje technikę, w której ludzkie komórki skóry są przekształcane z powrotem w komórki macierzyste, a na-stępnie indukowane do wzrostu w ludzkie neurony. Te są następnie osadzane w odżywczym płynnym na specjalnym chipie z tlenku metalu, zawierającym siatkę 22 000 maleńkich elektrod, które umożliwiają programistom dostarczanie energii ele-ktrycznej do neuronów i wykrywanie ich mocy wyj-ściowej.
Metoda firmy, jeśli okaże się skalowalna, oferuje po-tencjalne rozwiązanie jednego z najbardziej dokuczliwych problemów związanych z uczeniem się przez maszyny- energią potrzebną do tego procesu. Na przykład, aby sztuczne sieci neuronowe zaczęły dobrze się uczyć, ich programiści zwykle muszą angażować się w pracochłonny proces ręcznego dostosowy-wania urządzenia do wykony-wania poszczególnych zadań. Zatem kolejnym wyzwaniem jest wyważenie oprogramowa-nia na tyle, na ile powinno ono próbować odkrywać nowe rozwiązania problemu, a nie polegać na rozwiązaniach, które sieć już odkryła i które działają dobrze. „Wszystkie te problemy zostały całkowicie wyeliminowane, jeśli masz system oparty na neuronach biologicznych” - powiedział Friston.
Startup opiera się na eksperymencie badaczy ze Szwajcarii, Włoch i Wielkiej Brytanii, którzy połączyli szereg neuronów: dwa za-awansowane technologicznie sztuczne neurony i jeden biologiczny neuron wyho-dowany z mózgu myszy, a w ten sposób te były w stanie komunikować się przez Internet w bardzo podobny sposób jak neurony prze-kazywać sygnały w mózgu.