Tosca to opera w trzech aktach autorstwa Giacoma Pucciniego z 1900 roku na podstawie sztuki La Tosca Victorena Sardou . Jest to jedna z jego najpopularniejszych i najchętniej odtwarzanych oper . Swoją premierę miała w Rzymie w 1900 r . a w Polsce nieco później w 1903 r . w operze we Lwowie . Tragiczna miłość wplątana w tryby polityki i historii . „ Tosca ” na stałe weszła do repertuaru teatrów operowych . Powstały jedne z najpiękniejszych arii Pucciniego : „ Recondita armonia ...” i „ E lucevan le stelle ...”, wplecione w historię tragicznej miłości śpiewaczki Toski i malarza Cavaradossiego , którzy stają się ofiarami gry prowadzonej przez szefa tajnej policji Scarpię . Za udzielenie pomocy zbiegłemu więźniowi politycznemu Cavaradossi sam zostaje schwytany i skazany na śmierć . Ceną za jego życie ma być ukochana malarza , Tosca . Śpiewaczka zabija co prawda Scarpię , ale zemsta szefa policji dosięga kochanków nawet po jego śmierci . ( Opera Krakowska )
Spektakl w reżyserii Laco Adamika i pod kierownictwem muzycznym Andrzeja Straszyńskiego , ze scenografią autorstwa Barbary Kędzierskiej , zgromadził całą salę . Średnia wieku widowni była zróżnicowana , co potwierdza uniwersalny przekaz dzieła Pucciniego . Wszystkie arie zostały zaprezentowane w języku włoskim , języku który został stworzony do wyrażania emocji i ogólnie pojętej ekspresji . Porównując “ Tosce ” ze “ Strasznym dworem ” przekaz był zdecydowanie bardziej emocjonujący a arie mimo obcego mi języka były niezwykle dramatyczne i trzymające w napięciu .
Historia rzymskich kochanków zamknięta została w 3 aktach czyli 2 godzinach i 45 minutach . Mimo pozornie długiego czasu trwania opery , widz nie czuje się przytłoczony , wręcz przeciwnie , siedzi na skraju fotela w oczekiwaniu na dalsze losy bohaterów . Każdy akt miał miejsce w innej scenerii - pierwszy w kościele , gdzie malarz Cavaradossi tworzy swój obraz , drugi w domu Scarpia , a ostatni na placu , gdzie miała się dokonać egzekucja malarza .
Całość opery została zachowana w tradycyjnej formie - począwszy od scenografii do kostiumów śpiewaków . W główne role wcielili się Ewa Vesin jako Tosca , Giorgi Sturua jako Cavaradossi oraz Mikołaj Zalasiński jako Scarpia . Każda z niezwykle dramatycznych arii budziła ciarki na plecach , a nawet w pewnych momentach wzruszała , co niewątpliwie uwydatnia kunszt i talent śpiewaków Krakowskiej Opery .