Całe życie spotykamy się z różnymi daniami , niektóre są słone , drugie są kwaśne a czasami są ostre . W tym artykule chciałbym opowiedzieć , co sprawia , że jedzenie jest ostre , jak to możemy mierzyć oraz przedstawić parę ciekawostek o ostrości .
Skala Scoville ’ a
W 1912 roku pewien amerykański chemik Wilbur Scoville wynalazł skalę , która miała za zadanie mierzyć ostrość substancji oraz potraw . Nazwał ją po swoim nazwisku skalą Scoville ’ a , jednostą tej skali jest SHU , jest to skrót od Scoville Hotness Unit . Więc jak się mierzy ostrość jakiejś papryki na przykład ? Na samym początku było to bardzo proste , a zarazem czasochłonne . Na początku pozyskiwało się alkoholowy ekstrakt z testowanej papryczki , następnie się go dodawało do roztworu cukru z wodą . Taką próbkę podawano ludziom , a kiedy oni przestawali czuć ostrość , to patrzono na skalę rozcieńczenia tego ekstraktu w wodzie , i ta proporcja była właśnie skalą ostrości .
Jednak z czasem technologia oraz znane nam metody się rozwinęły , i na szczęście już nie potrzebujemy , aby ludzie testowali ostrość . Jak się okazuje uczucie ostrość pochodzi od jednego związku - kapsaicyny . W tych czasach skalę Scoville ’ a określa się na podstawie ilości kapsaicyny w testowanym produkcie .
Kapsaicyna
Jak już wcześniej wspomniałem kapsaicyna jest związkiem , który jest odpowiedzialny za znane nam uczucie pieczenia , gdy zjemy coś ostrego . Ale jak to działa ? Kapsaicyna wzbudza w naszym ciele białko TRPV1 , i ono powoduje to znane uczucie pieczenia . Jak się okazuje , nie tylko kapsaicyna oddziałuje z tym