Nomen Omen Grudzień 2022 | Page 15

PIERNICZKI NIEOMYLNIE KOJARZĄ SIĘ ZE ŚWIĘTAMI BOŻEGO NARODZENIA . TE TRADYCYJNE CIASTKA GOSZCZĄ NIEMALŻE NA KAŻDYM WIGILIJNYM STOLE . SKĄD SIĘ JEDNAK WZIĘŁY ?
PIERNICZKI NIEOMYLNIE KOJARZĄ SIĘ ZE ŚWIĘTAMI BOŻEGO NARODZENIA . TE TRADYCYJNE CIASTKA GOSZCZĄ NIEMALŻE NA KAŻDYM WIGILIJNYM STOLE . SKĄD SIĘ JEDNAK WZIĘŁY ?
Nazwa “ piernik ” pochodzi od przymiotnika “ pierny ” oznaczającego “ ostry ” lub “ pikantny ”. Samo słowo pojawiło się między XV a XVI wiekiem . Wedle jednej z legend pierwsze pierniki przygotowała Katarzynka , która była córką toruńskiego młynarza . Miała ona przygotować niesamowicie smaczne ciastka z miodem dzięki radzie uzyskanej od ... pszczół . Stąd właśnie nazwa jednego z rodzaju tych wypieków - katarzynki . Inna opowieść wskazuje na ucznia piekarza , który przez pomyłkę dodał do słodkiego ciasta miodownika przypraw korzennych . Te romantyczne legendy mogą nie mieć zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością , pozostają jednak uroczym dodatkiem do długiej historii wyrobu pierników w Polsce . Cofnijmy się w czasie o siedemset lat , do Torunia XIV wieku . To właśnie stamtąd pochodzą pierwsze wzmianki o wypieku pierników w naszym kraju .
Popularne korzenne ciastka są dużo , dużo starsze niż mogłoby się wydawać . Przodkowie wspólczesnego piernika , miodowniki czyli ciastka z dodatkiem pieprzu , spożywane z miodem pochodzą ze starożytnego Rzymu ! Podobno były przysmakiem samego cesarza Nerona . Niestety po upadku imperium rzymskiego tradycja wypieku miodowników stopniowo zanikła . Ponownie odkryto ją dopiero w średniowieczu , kiedy do Europy zaczęły napły-