11
Ludzie nie pozostają obojętni również w sytuacjach kry-zysowych, wojny czy pro-blemów zdrowotnych.
Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czer-wonego Półksiężyca zrzesza ponad 97 milionów wolon-tariuszy na całym globie. Błędnym jest myślenie że jest to jedna organizacja. W skład Ruchu wchodzą:
-Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (ICRC) który strzeże praw huma-nitryzmu podczas konfliktów zbrojnych, współpracuje z Komitetem Praw Człowieka ONZ oraz Europejskim Try-bunałem Praw Człowieka.
-Międzynarodowa Federacja Towarzystw Czerwonego Krzy-ża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC) Stowarzyszenia krajowe Czerwonego Krzyża, Czer-wonego Półksiężyca (w wię-kszości państw muzuł-mańskich) i Czerwonej Gwia-zdy Dawidowej ( w Izraelu).
Wszystkie te organizacje działają pozarządowo, ich ce-lem jest ochrona ludzkiego zdrowia, łagodzenie cierpień, odrzucanie jakiejkolwiek dy-skryminacji oraz szerzenie wzajemnego szacunku.
Czerwony Krzyż najczęściej kojarzony jest z pomocą humanitarną w konfliktach zbrojnych, nie jest to zły konstrukt myślowy, ponieważ to jeden z głównych celów ich działań, aczkolwiek nie jest to jedyna płaszczyzna, na której działają wolontariusze. Orga-nizują oni również kursy pierwszej pomocy, akcje krwiodawstwa, szkolą wolon-tariuszy i szerzą oświatę zdrowotną. Nie są to jedyne organizacje czy kampanie pomagające ludziom w sytuacji, gdy ich prawa są łamane. Wiele akcji prowadzi się w okresie, gdy jakieś zjawisko nasila się. Świadomość nas jako ludzi staję się większa, dlatego też nie powinniśmy przechodzić obojętnie widząc cierpienie czy niesprawiedliwości. Mimo dzia-łania odpowiednich organi-zacji, nadal mamy do czynienia z wieloma naruszeniami i łamaniem podstawowych praw człowieka. I być może niejednokrotnie wydaje się nam, że nie mamy wpływu na niektóre zjawiska, to jednak powinniśmy się zastanowić, co my, jako pojedyncze osoby czy zbiorowości, możemy zrobić, aby na tym świecie nam wszystkim żyło się lepiej.
Wika Kołodziej