Nomen Omen Czerwiec 2019 | Page 6

Ciekawostki o tegoro-cznej Eurowizji:

*lider zespołu reprezen-tującego Czechy (Albert Černý) mówi płynnie w języku polskim, gdyż jego mama jest Polką

*Reprezentant Rosji (Sergey Lazarev) pojawił się ponownie na Eurowizji po debiucie z 2016r. Wtedy to zajął 3 miejsce w finale, a w tym roku powtórzył to osiągnięcie i również zajął 3 miejsce.

*1 miejsce w głosowaniu publiczności zajęła Norwegia, ale ostatecznie uplasowała się na 6 miejscu uwzględniając sumę głosów jury i publi-czności.

Eurowizja 2019 wzbudziła, jak każda inna liczne kontrowersje. W ramach ciekawostki myślę, że warto poznać niektóre z nich:

Nawoływanie do bojkotu

Zwycięstwo Izraela w finale konkursu w 2018 oraz ogłoszenie chęci organizacji konkursu w 2019 w Jerozolimie wzbudziło wiele kontrowersji w światowych mediach. W geście solidarności z Palestyńczykami, będącymi w sporze polity-cznym z Izraelczykami, kilka krajów nawoływało do bojkotu konkursu, w tym m.in. społeczność we Francji, w Irlandii, Szwecji, Islandii czy Wielkiej Brytanii, gdzie stworzono petycję zachęca-jącą do bojkotu konkursu, którą podpisało ponad 140 artystów z Europy. Jednak w kolejnych tygodniach telewizje z po-wyższych krajów potwierdziły udział w konkursie.

Kontrowersje wokół tele-dysku polskiego zespołu

Z anglojęzycznej wersji teledysku „Pali się” polskiego wykonawcy Tulia usunięto m.in. ujęcie z kobietami pod przydrożnym krzyżem. Edycja klipu spotkała się z zarzutami o cenzurę sztuki i dyskryminację religijną. Menedżment zespołu tłumaczył, że „regulamin Eurowizji zabrania promo-wania jakichkolwiek instytucji i symboli religijnych, a tym jest krzyż”. Jacek Kurski, prezes TVP, zażądał przywrócenia oryginalnej wersji teledysku. W sprawie wypowiedziała się wytwórnia Universal Music Polska, która przyznała, że nie nadzorowała bezpośrednio prac nad montażem teledysku. Zespół Tulia również wydał oświadczenie w tej sprawie i potwierdził, że montaż te-ledysku nie był wykonywany osobiście przez grupę, a zmiany w klipie miały na celu dopasowanie czasu obrazu do czasu trwania piosenki w wersji konkursowej, a wycięcie krzyża nastąpiło „zupełnym przypadkiem”.

A końcowa tabela z wynikami prezentowała się tak:

Propalestyński manifest z Islandii

Członkowie zespołu Hatari reprezentującego Islandię podczas oczekiwania na wyniki głosowania w finale pokazali szarfy w barwach Palestyny z napisem „Palestine”. Szarfy zostały przejęte przez ochronę. Zespół islandzki już przed konkursem był stanowczo krytykowany przez organi-zatorów za swoje wypowiedzi polityczne.

Do politycznego manifestu doszło również w trakcie występu Madonny. Pod koniec prezentacji dwie tancerki pokazały się w kurtkach z naszywkami przedstawiają-cymi flagi Izraela i Palestyny.

Podsumowując, co ma wspólnego ze sobą Izrael i Holandia? Otóż to, że jeden kraj był gospodarzem Eurowizji w tym roku, a drugi będzie w przyszłym. Eurowizja 2019 zakończyła się, jednak pamięć o niej pozostanie w sercach wielu fanów, którzy teraz wyczekują Eurowizji 2020, która będzie mieć miejsce w Holandii. Z pewnością przyniesie ona wiele emocjonujących chwil, jak jej poprzedniczki...

Aleksandra Zychla