LIPANJ | TJEDAN 05 NET |
SPECIJAL NACIONALNI ENERGETSKI TJEDNIK
|
Više informacija na: www. croenergo. eu ili na www. greenvest. com. hr |
9 |
Ako do požara dođe preko dana, pri uvjetima osunčanosti modula, standardna zaštitna oprema ne može spriječiti module da i dalje rade tj. pretvaraju sunčevu energiju u električnu. Tada se događa da na krovu i dalje postoji istosmjerni napon čak do 700 V što je izuzetno opasno ako znamo da se sigurnim naponom smatra razina niža od 50-60 Vdc...
Tomislav Marjanović
tomislav. marjanovic @ croenergo. eu
•• Kako se postupa pri gašenju požara na objektima koji na krovu imaju solarnu elektranu, je li to uopće moguće? Moguće je, a tvrtka SolarEdge patentom SafeDCTM omogućuje da to bude na isti način kao na objektima bez elektrane.
O SafeDCTM patentu sadržanom u SolarEdge optimizatorima snage govore inženjeri tvrtke Mobis solar d. o. o., zastupnika SolarEdge proizvoda za Hrvatsku. Solarna elektrana snage 10 kW
|
ima od 40 do 50 fotonaponskih modula montiranih na krovnu površinu. Moduli su spojeni u nekoliko nizova( najčešće 2 ili 3 niza po 15-20 modula) na DC / AC izmjenjivač koji dalje predaje električnu energiju u mrežu preko HEP-ovog brojila. Razvodni ormarići elektrane sadrže zaštitnu opremu koja omogućuje odvajanje elektrane od mreže i prestanak rada tijekom izvanrednih stanja – npr. prenaponi, održavanje, ispad mreže ili požar. |
Ako do požara dođe preko dana, pri uvjetima osunčanosti modula, standardna zaštitna oprema ne može spriječiti module da i dalje rade tj. pretvaraju sunčevu energiju u električnu.
Tada se događa da na krovu i dalje postoji istosmjerni napon čak do 700 V što je izuzetno opasno ako znamo da se sigurnim naponom smatra razina niža od 50-60 Vdc. U tim uvjetima vatrogasci imaju ograničenja u odabiru sredstva za gašenje i udaljenosti gašenja objekta, što nije uvijek moguće zadovoljiti. SolarEdge izmjenjivači
|
električne energije montiraju se uz SolarEdge optimizatore snage.
Na svaki modul paralelno se spaja jedan optimizator snage, a svi se optimizatori snage međusobno spoje serijski i na izmjenjivač. Optimizatori snage vrše MPPT( traženje najveće točke proizvodnje) na razini modula i na taj način čine module u istom nizu( seriji) potpuno neovisnima. Ta činjenica znači i do 20 % veću proizvodnju u odnosu na klasični sustav bez optimizatora.
Optimizator ima ugrađen SafeDCTM patent čime se postiže smanjivanje napona modula na 1V za manje od 180 s od trenutka kada se elektrana automatski ili ručno ugasi na glavnom prekidaču.
Ukoliko se vratimo na primjer elektrane od 10 kW sa 40 do 50 modula na krovu, to znači da maksimalni napon može biti broj modula * 1V, tj. 40-50 V. U slučaju požara, vatrogasci će postupiti po standardnoj proceduri. U objektima sa strožim zahtjevima
|
vatrogasne zaštite moguće je ugraditi dodatni vatrogasni sigurnosni dojavnik( Firefighter Safety Gateway) koji vatrogascima vidljivo i jednoznačno označava naponsko stanje fotonaponskog polja.
Vatrogasni sigurnosni dojavnik moguće je povezati s postojećom vatrogasnom centralom objekta i / ili na sigurnosno dugme( gljivu).
Aktivacijom jednog od ta dva alarma automatski se prekida komunikacija između optimizatora snage i izmjenjivača te se napon svakog modula počinje snižavati.
Sigurnost objekta svakako je jedan od imperativa pri projektiranju i biranju opreme solarne elektrane.
SolarEdge pruža jedinstveno rješenje koje u potpunosti zadovoljava sve sigurnosne standarde. Mobis solar d. o. o. zastupnik je SolarEdge proizvoda za Hrvatsku, a za dodatne informacije možete se obratiti na info @ mobis-solar. hr ili 01 / 6188-511.
|
FOTO: ENERGO MEDIA |