NET | Nacionalni energetski tjednik 05 | Page 10

10

MEĐUNARODNE VIJESTI

TJEDAN 05 | LIPANJ NET
FOTO: ENERGO MEDIA | ARABIAOILANDGAS. COM

IEA: Prirodni plin kroz pet godina postaje značajno gorivo za prijevoz

IEA Iz IEA naglašavaju kako plin ima veliki potencijal i u prijevozu tereta te željezničkom transportu, no kako takve vrste aktivnosti neće biti vjerojatne u narednih pet godina...
U svojim petogodišnjim projekcijama, IEA očekuje porast zastupljenosti prirodnog plina u cestovnom prijevozu na 98 milijardi kubičnih metara do 2018. to jest više od 10 % energetskih potreba prometnog sektora...
Marin Pasarić
marin. pasaric @ croenergo. eu
•• Međunarodna agencija za energiju( IEA) nedavno je objavila informaciju kako bi prirodni plin u roku od pet godina trebao zauzeti značajno mjesto kao gorivo u prijevoznom sektoru te bi uskoro mogao
preuzeti primat nad naftom. Potražnja za plinom u cestovnom prijevozu udeseterostručila se u razdoblju od 2000. do 2010., a nagli rast te jeftina cijena plina iz škriljevca u SAD-u, kao i rast zabrinutosti zbog zagađenja zraka te ovisnosti o nafti u Kini, uskoro bi ga mogle pretvoriti u glavni svjetski energent.
U svojim petogodišnjim projekcijama, IEA očekuje porast zastupljenosti prirodnog plina u cestovnom prijevozu na 98 milijardi kubičnih metara do 2018. to jest više od 10 % energetskih potreba prometnog sektora. Prema IEA, ova promjena će napraviti
znatno više za smanjivanje ovisnosti o nafti nego što bi to mogli napraviti električna vozila i biogoriva zajedno.
Maria van der Hoeven, izvršna direktorica IEA, izjavila je: " Plin je već sada glavno gorivo u proizvodnji električne energije, a unutar narednih pet godina postati će značajno gorivo u prijevozu i to prvenstveno zbog obilnih zaliha te zabrinutosti zbog ovisnosti o nafti i zagađenju zraka ".
Iz IEA naglašavaju kako plin ima veliki potencijal i u prijevozu tereta te željezničkom transportu, no kako takve vrste aktivnosti neće biti vjerojatne
u narednih pet godina.
Unatoč rastu potražnje, IEA naglašava kako u svim velikim regijama postoje znatni izazovi za plin kao što su jaka pozicija ugljena u Sjevernoj Americi, slaba potražnja za plinom u Europi te teškoće u proizvodnji na Bliskom istoku i u Africi.
Agencija smatra kako će narednih pet godina biti " Zlatno doba " plina, no istovremeno smanjuje projekcije potražnje za 75 milijardi kubičnih metara u odnosu na projekcije iz 2012.
Neovisno, svjetska potrošnja prirodnog plina trebala bi porasti za 15.6 % u narednih
pet godina na 3.962 bilijuna kubičnih metara plina što je povećanje jednako trenutnoj proizvodnji plina na Bliskom istoku.
Kina je ostala glavni pokretač potražnje te bi u narednih pet godina trebala zauzeti čak 30 % nove potražnje za plinom. Osim navedenog, Kina bi trebala postati četvrti svjetski proizvođač plina, ali i dalje apsorbirati trećinu očekivanog povećanja za ukapljenim prirodnim plinom te cjelokupno povećanje proizvodnje u središnjoj Aziji, navodi IEA.
SAD bi i dalje trebala dominirati u rastu opskrbe te bi trebala
zauzeti čak 20 % svjetskog povećanja proizvodnje plina, prvenstveno zbog iskorištavanja rezervi plina iz škriljevca.
Plin iz škriljevca omogućio je SAD-u povećanje globalnog fokusa u pogledu iskorištavanja nekonvencionalnih izvora plina, no IEA smatra kako se u ovom polju ne može očekivati veći napredak prije 2018., osim u SAD-u i možda Kini.
No uporni interes za plinom iz škriljevca i drugim nekonvencionalnim izvorima plina mogao bi pripremiti teren za povećanu proizvodnju plina iz nekonvencionalnih izvora nakon 2020. godine.