100 godina rada HE Kraljevac
TJEDAN
LIPANJ | TJEDAN 03 NET |
|
|
|
KOMENTARI
NACIONALNI ENERGETSKI TJEDNIK
|
Energetske komentare i analize pratite na: www. croenergo. eu |
15 |
FOTOGRAFIJA TJEDNA
OBLJETNICA
100 godina rada HE Kraljevac
HIDROELEKTRANA KRALJEVAC | Hidroelektrana Kraljevac je prva hidroelektrana na rijeci Cetini, smještena 21 km uzvodno od ušća Cetine u more, kod mjesta Zadvarje u Splitsko-dalmatinskoj županiji.
FOTO: ENERGO MEDIA geotermalne energane, lječilišnog i vodenog parka, hortikulturno uređenje te izgradnju tropskih vrtova koji će sadržavati proizvodnju voća, začina i riba iznosi 54 milijuna eura. Druga faza projekta podijeljena je u tri faze te uključuje izgradnju lječilišno-konferencijskog hotela kategorizacije četiri zvjezdice i kapaciteta 180 soba vrijednosti 28 milijuna eura, medicinsku polikliniku vrijednosti 10 milijuna eura, all-suite boutique hotel kategorizacije 4 +/ 5 zvjezdica sa ukupno 40 apartmana vrijednosti 8 milijuna eura,
240 apartmana i vila u vrtnom naselju( za prodaju i povratni ugovor o upravljanju) vrijednosti 35 milijuna eura te golf igralište sa 9 rupa vrijednosti 2.5 milijuna eura. Ukupna vrijednost faze 2. a iznosi 83.5 milijuna eura, dok je u fazu 2. b vrijednosti 15 milijuna eura uključena izgradnja punionice pitke mineralne vode.
Lokalitet Draškovec se nalazi na prirodnom i povijesnom željezničkom i cestovnom prometnom koridoru Budimpešta-Jadran, konkretno Budimpešta-
Zagreb-Rijeka. Ova činjenica je od osobite važnosti ako se uzme u obzir da je ovaj pravac na području Hrvatske realiziran na razini autoceste, a da je autocesta dovršena i na jadranskom odvojku Zagreb-Split te će se nastaviti dalje prema Dubrovniku, kao i da se navedena mreža autocesta proteže dalje prema sjeveru i zapadu to jest Grazu, Beču i Budimpešti. Lokacija nudi mogućnost iskorištavanja pojačanog tranzitnog toka turista u ljetnim mjesecima kao potencijalnih korisnika usluga budućeg vodenog parka i lječilišta.
•• Hidroelektrana Kraljevac je prva hidroelektrana na rijeci Cetini, smještena 21 km uzvodno od ušća Cetine u more, kod mjesta Zadvarje u Splitsko-dalmatinskoj županiji.
Puštena je u pogon 19. ožujka 1912. godine. Tada je, a i više godina poslije, prema instaliranoj snazi i proizvodnji, bila najveća hidroelektrana u jugoistočnoj Europi i jedna od najvećih u čitavoj Europi.
Povijest planiranja, projektiranja i izgradnje Hidroelektrane Kraljevac svjedoči duh ujedinjene Europe i mnogo godina prije nastanka Europske unije. Krajem 19. stoljeća Austro – Ugarska Monarhija je započela istraživati mogućnosti iskorištavanja hidrološkog potencijala Cetine, posebice u kanjonu rijeke, pored Zadvarja. Njemačka tvrtka " Schuckert & Co ", jedna od tvrtki preteča današnje tvrtke Siemens, 1897. godine izradila je osnovni projekt za korištenje znatnog prirodnog pada na vodopadu Gubavica, a prvi pravi projekt izradili su inženjeri Dešković & Wagner 1899. godine. Belgijski stručnjak Macquet 1902. godine obradio je pet varijanti iskorištenja vodnog potencijala na dijelu Cetine nizvodno od Trilja i predložio kao najpovoljniju varijantu sličnu današnjoj hidroelektrani Zakučac.
Temeljem projekta dvojca Dešković & Wagner, austrijsko društvo " Wasserwerke " iz Beča dobilo je 1904. godine vodopravnu koncesiju za korištenje koncentriranog pada Gubavica. Detaljni projekt za izgradnju hidroelektrane
Kraljevac izradio je 1906. godine u Ženevi, švicarski inženjer Charles de Halle, a modificirao ga je generalni direktor tvrtke " Sufid ", ing. E. Cairo. Naime, društvo " Wasserwerke " 1907. godine upravljačka prava prodalo je talijanskom društvu " Sufid ", a oprema se kupuje od mađarskog proizvođača " Ganz ".
U prvoj fazi izgradnje 1908.– 1912. godine pod vodstvom tvrtke " Sufid " ugrađena su dva agregata ukupne snage 25,6 MW. Francusko društvo " La Dalmatienne ", osnovano u Parizu, u drugoj fazi izgradnje 1928. – 1932., otkupilo je svu imovinu društva " Sufid ", te ugradilo još dva agregata ukupne snage 41,6 MW. Završetkom druge faze HE Kraljevac ima četiri agregata te ukupna instalirana snaga iznosi 67,2 MW.
Hidroelektrana Kraljevac i danas, nakon stoljeća rada, u hrvatski elektroenergetski sustav isporučuje dragocjene kilovatsate certificirane zelene električne energije, omogućujući istovremeno opskrbu vodom Makarske rivijere.
Hrvatska elektroprivreda, uoči ulaska Republike Hrvatske u Europsku uniju, obilježit će 100 godina hidroelektrane Kraljevac na rijeci Cetini, koju su projektirali, izgradili, opremali i njome upravljali stručnjaci i tvrtke iz sedam europskih zemalja. Program obilježavanja 100 godina hidroelektrane Kraljevac održat će se u lipnju 2013. godine u Zagrebu, Zadvarju i Splitu kroz izložbe fotografija, obilaska hidroelektrane Kraljevac te promociju knjige.
TOP 5 by CROENERGO. EU
TJEDAN
03.-07. lipnja
2013.
1.
KONČAR: Evo zašto nam ne treba uvoz
2.
Ne bacajte novac u vjetar, iznajmite krov!
3.
OIE: Energetsko i pravo okoliša te propisi o gradnji
4.
OIE: Energetsko i pravo okoliša te propisi o gradnji
5.
Imate ugovor sa HROTE-om? Onda ovo morate pročitati